fot. M2WŚ

„Wejście w historię” - bluza mundurowa Battledress P. 37

Od dziś Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest ponownie otwarte dla zwiedzających. Z tej okazji zaprezentowaliśmy kolejny eksponat w ramach akcji „Wejście w historię”.

Tym razem na poziomie -1, tuż przy wejściu głównym dla gości Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, została zaprezentowana bluza mundurowa Battledress P. 37, należąca do polskiego żołnierza służącego w II Korpusie. Brytyjskie umundurowanie typu Battledress było wykorzystywane przez żołnierzy i oficerów służących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Kurtka jednorzędowa o kroju tzw. olimpijki została wykonana z sukna. Na naramiennikach widoczne są oznaczenia stopnia kaprala podchorążego, na rękawach zaś naszywki "POLAND" oraz oznaka honorowa nadana przez brytyjską 8. Armię - w ramach której II Korpus brał udział w walkach we Włoszech. Powyżej lewej kieszeni umieszczone zostały baretki polskich i brytyjskich odznaczeń. II Korpus Polski brał udział w walkach na froncie włoskim w latach 1944-1945. Oprócz bitwy o Monte Cassino, żołnierze polscy uczestniczyli także w zdobyciu Ankony, walkach w Apeninie Emiliańskim oraz wyzwoleniu Bolonii.

 

„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami. W miejscu prowadzenia akcji „Wejście w historię” zwiedzający po raz pierwszy zetkną się z opowieściami oraz eksponatami, które mamy w naszej kolekcji i przedstawiamy na wystawach.

 

#WejściewHistorię
„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.