Przedstawiciele instytucji i organizacji podczas spotkania.

Spotkanie partnerów współpracujących w ramach Liberation Route Europe

5-7 października 2016 r. w Gdańsku odbyło się spotkanie partnerów współpracujących przy kolejnym etapie projektu realizowanego w ramach  Liberation Route Europe. Gospodarzem spotkania było Muzeum II Wojny Światowej.

Liberation Route Europe to projekt współtworzony przez Muzeum II Wojny Światowej oraz partnerów z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii. Ideą projektu jest zebranie i zgromadzenie w jednym miejscu informacji o wydarzeniach związanych z II wojną światową w Europie i jej zakończeniem oraz ukazanie często odmiennych doświadczeń mieszkańców dotkniętych nią krajów.

 Druga faza polega na opracowaniu pakietów turystycznych, pozyskiwaniu nowych partnerów, co ma służyć rozpowszechnianiu wiedzy o historii Europy związanej z II wojną światową oraz wsparciu rozwoju turystycznego zaangażowanych w projekt miast i regionów poprzez promocję znajdujących się w nich miejsc pamięci i instytucji kultury. Partnerzy współpracują nad stworzeniem tras turystycznych oraz projektów edukacyjnych w swoich krajach w miejscach, w których działy się wydarzenia związane z wojną, skierowanych do turystów i zorganizowanych grup odbiorców, głównie młodzieży.

W ramach projektu powstała już strona internetowawww.liberationroute.com oraz aplikacja mobilna, które są dostępne w językach wszystkich partnerów projektu. Zarówno strona, jak i aplikacja pozwalają użytkownikom na szybkie dotarcie do informacji o najważniejszych wydarzeniach, miejscach i postaciach związanych z przebiegiem i zakończeniem II wojny światowej w Europie oraz jej konsekwencjami.

Oprócz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w projekcie uczestniczą: Fundacja Liberation Route Europe oraz Gemeente Arnhem z siedzibą w Holandii, 44 Screens oraz Région Basse-Normandie z siedzibą we Francji, Visit Kent oraz Spirit of Remembrance z siedzibą w Wielkiej Brytanii, Muzeum Aliantów w Berlinie oraz Rureifel-Tourismus z siedzibą w Niemczech, a także Bastogne War Museum z siedzibą w Belgii.