Muzeum II Wojny Światowej

Prof. dr hab. Paweł Machcewicz nominowany do nagrody Człowiek Roku „Dziennika Bałtyckiego”

Z przyjemnością informujemy, że dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. dr hab. Paweł Machcewicz został nominowany do nagrody Człowiek Roku ustanowionej przez redakcję dziennika „Polska Dziennik Bałtycki” „za energię i kompetencję działań, związanych z tworzeniem w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej”.

Spośród zgłoszeń nadsyłanych przez czytelników dziennika Kolegium Redakcyjne wybrało dziesięcioro kandydatek i kandydatów, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla promocji regionu pomorskiego. Wśród nominowanych, prócz prof. dr. hab. Pawła Machcewicza, znaleźli się również: Leszek Blanik – sportowiec, olimpijczyk i działacz sportowy, Natasza Caban – żeglarka, Daniel Czapiewski – biznesmen, prof. dr hab. Jacek Jassem, Romuald Koperski – podróżnik i muzyk, dr Janusz Lewandowski – deputowany do Parlamentu Europejskiego, prof. dr hab. Jerzy Limon – anglista, miłośnik i popularyzator Williama Szekspira, Lidia Makowska – prezeska Stowarzyszenia Kultura Miejska, ks. kanonik Ignacy Najmowicz – proboszcz parafii św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie, zainicjował prace archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia grobów krzyżackich wielkich mistrzów.

W uzasadnieniu nominacji dla prof. Pawła Machcewicza napisano: „Choć z urodzenia jest warszawianinem, odkąd w listopadzie 2008 roku premier Donald Tusk mianował go dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, stał się jedną z ważnych postaci pomorskiego życia. Muzeum powstać ma dopiero w 2014 roku, ale zespół historyków, zaproszony do współpracy przez prof. Machcewicza wziął się energicznie do pracy. Przygotowana została wstępna koncepcja przyszłej ekspozycji, w tym roku czeka nas rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na siedzibę muzeum. Uznanie budzi szeroka praca edukacyjna, jaką prof. Machcewicz i jego zespół podjęli od początku swojej działalności. Spotkania i wykłady, publikacje książkowe, konkursy dla szkół – to Muzeum II Wojny funkcjonujące już teraz – bez murów” („Polska – Dziennik Bałtycki” z 30.04-3.05.2010 r.).

Nagroda będzie przyznana w tym roku po raz dziewiąty. Jej zwycięzcę poznamy w czerwcu, wyłoni go kapituła licząca około 30 osób – uznanych autorytetów życie publicznego. Zasiadają w niej m. in. dotychczasowi zwycięzcy poprzednich edycji konkursu.