Premiera filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939” w Parlamencie Europejskim

Na zaproszenie europoseł Anny Fotygi  delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w dniu 2 grudnia zaprezentowała w Parlamencie Europejskim film „Gdańsk 1939”.

Narracja w filmie oparta jest głównie na relacjach świadków historii, które zostały uzupełnione wypowiedziami historyków  - badaczy dziejów Wolnego Miasta Gdańska i II wojny światowej. Produkcja została wzbogacona o unikatowe archiwalia w postaci fotografii i nagrań pokazujących Wolne Miasto Gdańsk, życie i losy Polaków w Gdańsku, a także narastającą grozę w związku z przejmowaniem w mieście władzy przez NSDAP, a w końcu - pierwsze dni września 1939 roku.

Gdańsk rozwijał się dzięki Koronie. Bez Polski byłby prowincjonalnym miastem niemieckim. Także po 1793 roku cały czas mieszkali tam Polacy. Nie była to migracja. Oni wszyscy w latach 30-tych byli inwigilowani, a następnie wypędzani i poddani eksterminacji. W 1944 roku zostało tylko kilka tysięcy Polaków, ale dzięki nim polskość z Gdańska nigdy nie zniknęła - mówili podczas wystąpienia prof. Grzegorz Berendt, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz  Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga.

Podczas spotkania pani poseł Fotyga otrzymała z rąk profesora Berendta pamiątkową replikę polskiego orła wojskowego, wz. 1919. Oryginał został odkryty na Westerplatte w trakcie II sezonu badań archeologicznych w 2017 r., w pozostałościach Starych Koszar. Replikę wykonano w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.