Poznaj #WystawyCzasoweM2WS - "Westerplatte w 7 odsłonach" cz. 7 | #M2WSwirtualnie

WYSTAWA CZASOWA
1 IX 2017 –31 IX 2018

Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło
Św. Jan 6,12

#zostańwdomu i w ramach akcji #M2WSwirtualnie poznaj #WystawyCzasoweM2WS. Dziś opowiemy o obiektach związanych z więźniami filii obozu Stutthof.

Poznaj wystawę Westerplatte w 7 odsłonach – Prezentacja zabytków I etapu badań archeologicznych na Westerplatte. Wystawa pokazuje zabytki pozyskane podczas I Etapu Misji Archeologicznej na Westerplatte w sezonie 2016 , która swoim zasięgiem objęła teren Willi Oficerskiej oraz Wartownię nr 5 i jej najbliższe otoczenie. Eksponaty archeologiczne zostały zaprezentowane wokół 7 tematów nawiązujących do miejsc przeprowadzonych wykopalisk archeologicznych.

Okres po zakończonych walkach i kapitulacji załogi półwyspu Westerplatte stał się czasem udręki i niedoli dla aresztowanych przez Niemców Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Gdy kurz bitewny już opadł do porządkowania terenu i rozbiórki wybranych obiektów skierowani zostali Polscy więźniowie filii obozu Stutthof. Podczas wykopalisk odkryte zostały np. narzędzia należące do więźniów, przez co ten zapomniany, zdawałoby się, epizod nabrał wymiernych kształtów. Część tą wzbogacają wybrane relacje i wspomnienia więźniów ukazujące terror i grozę tamtych dni.

Zapraszamy do odkrywania kolejnych tajemnic Westerplatte w cyklu #WystawyCzasoweM2WS.

Zapoznaj się z kolejną częścią wystawy > > >  TUTAJ
Dowiedz się więcej o przedmiotach osobistych należących do załogi Składnicy. Plansze dostępne > > >  TUTAJ
Plansze dotyczące Willi Oficerskiej dostępne > > > TUTAJ
Plansze związane z trzecią odsłoną cyklu dostępne > > > TUTAJ