Przejdź do treści

Pokaz filmu "Piaśnica"

24/04/2019 - 15:34
Pokaz filmu "Piaśnica"

14 maja o godzinie 18.00 zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „Piaśnica”. Wstęp przed projekcją wygłosi Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie - Teresa Patsidis. Projekcja odbędzie się w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -3).

„Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowana została przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”, który opowiada o miejscach i okolicznościach pomorskiej zbrodni na polskich elitach w czasie krwawej jesieni 1939 roku.

Lasy Piaśnickie… Tu, w cieniu drzew – niemych świadków tragicznych zdarzeń – jesienią 1939 roku Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje na ludności cywilnej. Z rąk niemieckich katów życie straciło według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy. Jeszcze zanim zaistniała zbrodnia w Katyniu, na Pomorzu w ramach eksterminacji polskich elit zginęło około 30 tysięcy Polaków. 80 lat po II wojnie światowej fakt ten wciąż nie istnieje w zbiorowej świadomości społecznej Polaków. Film „Piaśnica”, pierwszy z całego cyklu, składa się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków.  Wzbogacony został archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją. Pierwsza część traktuje o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to już opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar. 

Po raz pierwszy film zaprezentowany został 10 grudnia 2018 roku w Warszawie podczas ogólnopolskiej premiery. 

Czas trwania - ok. 60 minut. 
Ze względu na poruszaną tematykę, film odpowiedni jest dla osób powyżej 13 roku życia.


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk
Kontakt | tel.: +48 58 760 09 60; e-mail: kino@muzeum1939.pl