Pokaz filmu „Marzec ‘68”

Dziękujemy za szerokie zainteresowanie jednocześnie uprzejmie informujemy, że wszystkie miejsca zostały zarezerwowane.

8 marca o godz. 9.00 oraz 12.00 zapraszamy grupy uczniów szkół ponadpodstawowych na pokaz filmu „Marzec ‘68”, połączony z prelekcją Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr hab. Grzegorza Berendta, prof. Uniwersytetu Gdańskiego.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce odbędzie się w nawiązaniu do obchodów rocznicy wydarzeń z marca 1968 roku. Doszło wówczas do kryzysu społeczno-politycznego w Polsce. Impulsem stała się sprawa „Dziadów”, spektaklu mającego swoją premierę w listopadzie 1967 r. Komuniści uznali, że inscenizacja jest antyrosyjska, antysowiecka i religiancka. Zażądano wówczas zawieszenia przedstawiania „Dziadów”, co spotkało się z ostrym sprzeciwem społecznym. 8 marca 1968 r. oddziały ZOMO, ORMO i tzw. aktyw robotniczy brutalnie stłumiły protesty studentów z Uniwersytetu Warszawskiego. W kolejnych dniach studenci organizowali akcje protestacyjne i manifestacje w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Toruniu, Lublinie i Katowicach. Zgromadzenia te były najczęściej rozpędzane przez milicję.

Spotkanie potrwa ok. 150 minut.