Przejdź do treści

Otwarcie wystawy poświęconej Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

19/06/2018 - 10:07
Wystawa poświęcona Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki oraz Dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski zapraszają na otwarcie wystawy pt.: Tajna Organizacja Wojskowa GRYF POMORSKI, które odbędzie się 21 czerwca 2018 r. o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -2).

Prezentowana wystawa opowiada o losach podziemnej organizacji, której żołnierze i działacze pod przywództwem Józefa Dambka zapisali się na trwałe w historii Pomorza. Były to osoby świadome, że w przypadku ujęcia, stracą życie, a ich rodziny zostaną poddane represjom. Mimo to nie brakowało im determinacji i odwagi by walczyć z niemieckim zniewoleniem. 

Twórcami ekspozycji są: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski, prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski oraz Krzysztof Steyer. Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie.
Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” to jedyna duża regionalna organizacja konspiracyjna działająca w Polsce w latach 1939-1945. Powstała w 1941/1942 roku z przekształcenia utworzonej na przełomie 1939/1940 r. lokalnej organizacji o nazwie Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Kaszubski”. Inicjatorem powstania TOW „Gryf Kaszubski” był ukrywający się na Kaszubach przedwojenny nauczyciel Józef Dambek, później faktycznie kierujący „Gryfem”.

W programie:
• Powitanie gości przez Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr. Karola Nawrockiego oraz Dyrektora Muzeum Stutthof Piotra Tarnowskiego.
• Słowo o Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” - prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski.
• Wykład autorów wystawy - prof. dr hab. Bogdana Chrzanowskiego, prof. dr hab. Andrzeja Gąsiorowskiego oraz Krzysztofa Steyera. Wykład odbędzie się w Sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej (poziom -3), bezpośrednio po wernisażu.

Organizatorzy:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum Stutthof/Stutthof Museum

WSTĘP WOLNY