Wystawa poświęcona Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

Otwarcie wystawy poświęconej Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki oraz Dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski zapraszają na otwarcie wystawy pt.: Tajna Organizacja Wojskowa GRYF POMORSKI, które odbędzie się 21 czerwca 2018 r. o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -2).

Prezentowana wystawa opowiada o losach podziemnej organizacji, której żołnierze i działacze pod przywództwem Józefa Dambka zapisali się na trwałe w historii Pomorza. Były to osoby świadome, że w przypadku ujęcia, stracą życie, a ich rodziny zostaną poddane represjom. Mimo to nie brakowało im determinacji i odwagi by walczyć z niemieckim zniewoleniem.

Twórcami ekspozycji są: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski, prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski oraz Krzysztof Steyer. Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie.
Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” to jedyna duża regionalna organizacja konspiracyjna działająca w Polsce w latach 1939-1945. Powstała w 1941/1942 roku z przekształcenia utworzonej na przełomie 1939/1940 r. lokalnej organizacji o nazwie Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Kaszubski”. Inicjatorem powstania TOW „Gryf Kaszubski” był ukrywający się na Kaszubach przedwojenny nauczyciel Józef Dambek, później faktycznie kierujący „Gryfem”.

W programie:
• Powitanie gości przez Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr. Karola Nawrockiego oraz Dyrektora Muzeum Stutthof Piotra Tarnowskiego.
• Słowo o Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” - prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski.
• Wykład autorów wystawy - prof. dr hab. Bogdana Chrzanowskiego, prof. dr hab. Andrzeja Gąsiorowskiego oraz Krzysztofa Steyera. Wykład odbędzie się w Sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej (poziom -3), bezpośrednio po wernisażu.

Organizatorzy:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku