Nowy cykl #PoznajWystawęGłówną | #M2WSwirtualnie

Nowy cykl #PoznajWystawęGłówną | #M2WŚwirtualnie

Nie zwalniamy! W ramach akcji #M2WSwirtualnie przygotowaliśmy nowy cykl #PoznajWystawęGłówną, w którym przedstawimy Wam wyjątkowe miejsca na wystawie głównej.

Udostępniamy film, w którym dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, odwiedzi z Wami kilka miejsc na ekspozycji, gdzie opowie m.in. o potrzebie ciągłego ulepszania muzealnej oferty – wystawienniczej, kulturalnej, edukacyjnej oraz… komercyjnej. Przywołując muzealne skarby skrywające się w magazynach MIIWŚ, przedstawi mało znane fakty dotyczące wielkości zgromadzonego zasobu zabytków – tych wykorzystanych na wystawie głównej oraz tych, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Dowiecie się także czy zmarły w II w ne grecki geograf i podróżnik Pauzaniasz, może pomóc w zrozumieniu współczesnej opowieści o II wojnie światowej, pokazywanej z perspektywy 75 lat od jej zakończenia.

W materiale znajdziecie też omówienie pewnych ciekawych podobieństw związanych z funkcjonowaniem ekspozycji stałej w Muzeum II Wojny Światowej i na przykład w Yad Vashem, Canadian War Museum, Muzeum Polin, czy w Europejskim Centrum Solidarności. Czego dotyczą zmiany i dlaczego muzea je wprowadzają? O tym, i nie tylko o tym, dowiesz się z naszej najnowszej propozycji.

Osią zasadniczej opowieści Karola Nawrockiego jest jednak przedstawienie Wam dwóch ważnych miejsc na wystawie głównej. Zatrzymując się przy eksponacie jakim jest rewolwer nagant, opowie o historii zbrodniczego wykorzystania przez Sowietów tego modelu broni. Przechodząc do części, w której zaprezentowana została postać kpt. Antoniego Kasztelana, podzieli się z Wami analogią łączącą wojenny dramat polskiego oficera kontrwywiadu z tragicznym losem australijskiego bohatera narodowego Leonarda Siffleeta, ściętego w 1943 r. przez japońskiego oficera.

#zostańwdomu i #PoznajWystawęGłówną.

#PoznajWystawęGłówną
Aktualności i ciekawostki przybliżające treści prezentowane na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.