Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zakupiło oryginalny, sprawny samochód osobowo-terenowy konstrukcji amerykańskiej Willys MB o numerze seryjnym: MB 351186.

Muzeum kupiło oryginalny, sprawny samochód osobowo-terenowy konstrukcji amerykańskiej Willys MB

Willys zakupiony przez Muzeum zostanie poddany stosownym zabiegom konserwatorskim i remontowi, który właśnie się rozpoczął. Celem Muzeum jest doprowadzenie go do stanu, w którym będzie mógł przemieszczać się o własnych siłach i stać się atrakcyjnym, mobilnym eksponatem. O przebiegu prac konserwatorskich i remontowych będziecie Państwo na bieżąco informowani za pośrednictwem naszych kanałów informacyjnych.

Pojazd ten zjechał z taśmy produkcyjnej firmy Willys-Overland w Toledo 15 lipca 1944 roku. Powstało 361 349 Willysów MB. Pojazdy tego typu oraz odmiana Willysa produkowana przez zakłady Forda (Ford GPW, który powstał w 277 896 egzemplarzach), były użytkowane w armii Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w armii sowieckiej i chińskiej.

Samochód Willys, obok samolotu Dakota (Douglas C-47 Skytrain) i barki desantowej jest zaliczany do trzech narzędzi, które wygrały II wojnę światową.