MIIWŚ zawarło umowę o współpracy i wymianie kulturalnej z Muzeum Pamięci Ofiar Represji w Uzbekistanie

MIIWŚ zawarło umowę o współpracy i wymianie kulturalnej z Muzeum Pamięci Ofiar Represji w Uzbekistanie

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt podpisał umowę o współpracy i wymianie kulturalnej pomiędzy MIIWŚ a Muzeum Pamięci Ofiar Represji przy Gabinecie Ministrów Republiki Uzbekistanu, reprezentowanym przez dyrektora Bakhtiyora Khasanova.

 

Dzięki inicjatywie planowanych jest wiele wydarzeń, które przybliżą naszą wspólną historię m.in. ekspozycja wystawy i filmu poświęconego Uzbekistanowi w największym polskim obiekcie muzealnym – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zawarcie umów jest kolejnym projektem polsko-uzbeckiej współpracy w obszarze historycznym, realizowanym od 2021 r. z inicjatywy Ambasady RP w Taszkencie.

 

Ponadto, przy okazji wizyty delegacji MIIWŚ w Uzbekistanie, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt i główny specjalista Działu Naukowego MIIWŚ – dr Dmitriy Panto spotkali się z dyrektorem Państwowego Muzeum „Shaun-sharaf” oraz dyrektorem Instytutu Historii Akademii Nauk Uzbekistanu. Nasze Muzeum już od kilku lat w ramach podpisanej umowy współpracuje z wymienionymi Instytucjami. Podczas spotkań delegacje podsumowały dotychczasowe działania, wymieniły się wynikami badań oraz omówiły dalszą współpracę w ramach badań i popularyzacji wiedzy na temat obecności deportowanych polskich obywateli w Uzbekistanie oraz Armii Andersa w czasie II wojny światowej.

 

Źródło zdjęć i informacji: Ambasada RP w Taszkencie.