Przejdź do treści

Koncert Polskiego Chóru Kameralnego z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

30/01/2020 - 14:45
Obraz "Zaślubiny Polski z morzem" Juliana Fałata, zbiory NMM

W sobotę 1 lutego 2020 roku zapraszamy na wydarzenie zorganizowane dla uczczenia 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem, które miały miejsce 10 lutego 1920 roku. Był to symboliczny moment powrotu Rzeczypospolitej po ponad 123 latach zaborów nad Bałtyk. Generał Józef Haller, wjeżdżając konno w morze, wrzucił do wody jeden z dwóch pierścieni podarowanych mu przez Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. 

BILETY w cenie 20 zł są dostępne w kasach biletowych Muzeum oraz pod adresem bilety.muzeum1939.pl

To niezwykle ważne i symboliczne wydarzenie, którego 100. rocznica przypada w lutym 2020 roku stało się inspiracją do zorganizowania koncertu, w trakcie którego usłyszeć będzie można przepełnione polskością oraz miłością do morza pieśni, takie jak m.in. Pomorski szumi wiatr Henryka Jabłońskiego, Suita kaszubska Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Od morza jesteśmy Leona Łukaszewskiego oraz Ave Maris Stella Pawła Łukaszewskiego.

Na koncert zapraszają Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego Jan Łukaszewski. 

Utwory pod kierunkiem maestro Jana Łukaszewskiego wykona Polski Chór Kameralny w składzie osobowym:

SOPRANY: Katarzyna Herrmann, Anna Kondek, Wiesława Łukaszewska, Dagmara Piotrowska, Sabina Szwed, Ludwika Wujtewicz

ALTY: Danuta Mackiewicz, Bożena Nadolska, Agata Sierańska, Katarzyna Wittschenbach, Klaudia Żmigordzka

TENORY: Damian Bykowski, Kacper Kłosiński, Krzysztof Pękała, Jerzy Stelmański, Lech Wittschenbach, Leszek Gołąb

BASY: Rafał Brzeziński, Mariusz Czapiewski, Andrzej Macierzyński, Sebastian Mandziej, Janusz Sierla, Krzysztof Stachowski

Polski Chór Kameralny
Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół dokonał 660 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak H.M. Górecki, W. Kilar czy K. Penderecki. Współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne. Oprócz ponad 80 płyt CD Polski Chór Kameralny nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 21 razy nominowane do nagrody Fryderyka, a pięciokrotnie ją zdobyły. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’Or − nagród przyznawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej. Należy do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO. Polski Chór Kameralny jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

Jan Łukaszewski
Dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, profesor sztuk muzycznych, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Występuje jako dyrygent z takimi orkiestrami jak m.in. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Academy of Ancient Music czy Venice Baroque Orchestra. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii. Zasiada w jury konkursów chóralnych, m.in. w Japonii, Walii, na Litwie, we Włoszech oraz Szwajcarii. Jest także jurorem konkursów kompozytorskich w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech i we Włoszech.

Jest pomysłodawcą m.in. Międzynarodowych Sympozjów Muzyki Chóralnej i Dni Bachowskich  oraz Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, organizowanego w Gdańsku od 2006 r. Od 1972 r. prowadzi także Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses.


Ilustracja: obraz "Zaślubiny Polski z morzem" Juliana Fałata, zbiory NMM


Data: 1 lutego 2020 roku

Godzina: 18:00

Miejsce: sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

BILETY: 20 zł dostępne w kasach biletowych Muzeum oraz pod adresem bilety.muzeum1939.pl


Organizatorzy: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Polski Chór Kameralny, Miasto Gdańsk, Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni: TVP 3 Gdańsk, TVP Kultura, Radio Gdańsk, www.gdańsk.pl, Trójmiasto.pl