Koncert muzyki klasycznej kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego zainaugurował Festiwal Kultury Utraconej

Koncert muzyki klasycznej kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego zainaugurował Festiwal Kultury Utraconej

30 kwietnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się koncert muzyki klasycznej inaugurujący Festiwal Kultury Utraconej. Tego wieczoru wybrzmiały utwory kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego. Uczestnicy koncertu mieli okazję wysłuchać, dwóch nieco zapomnianych, choć wyjątkowych dzieł baletowych „Mandragory” op. 43 Karola Szymanowskiego (1882-1937) oraz „Pieśni o ziemi” Romana Palestra (1907-1989).

 

Festiwal Kultury Utraconej otworzył p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, który zwrócił uwagę słuchaczy na to, iż w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości ludzie kultury, mogli swobodnie w warunkach dwudziestolecia międzywojennego, wyrażać swój talent oraz aspiracje. „Wybuch II wojny światowej nie przerwał jednak całkowicie rozwoju kultury zapoczątkowanego w II Rzeczpospolitej, ale dramatycznie ją zakłócił.” – mówił do zgromadzonych prof. Berendt. Dyrektor podkreślił jednak, że często straty w kulturze, poniesione w tym okresie, okazywały się być nieodwracalne i tragiczne w skutkach, jeszcze wiele lat po wojnie.  

 

Następnie Krystian Iwanow, reprezentujący prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego, zwrócił uwagę słuchaczy na losy poszczególnych twórców – bohaterów Festiwalu Kultury Utraconej, którym poprzez takie wydarzenia, jak to przywracana jest pamięć.

 

Koncert otworzył balet „Mandragora” op. 43 Karola Szymanowskiego. Utwór, powstały w 1920 roku na zamówienie ówczesnego kierownika muzycznego Teatru Polskiego w Warszawie – Leona Schiller, różnił się od indywidualnego stylu twórczego Karola Szymanowskiego. Balet wiernie oddawał żartobliwy charakter sztuki teatralnej. W świat  muzyki dwudziestolecia międzywojennego słuchaczy przeniosła absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Sabrina Stachel wraz z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, zespołem baletowym pod kierownictwem Andrzeja Morawca oraz artystą, tenorem Bartłomiejem Chorążym.

 

Koncert zamknęła „Pieśń o ziemi” Romana Palestry. Balet przyniósł kompozytorowi międzynarodowe uznanie – Złoty Medal na Światowej Wystawie w Paryżu. Utwór powstały w 1937 roku, zupełnie odmienny stylistycznie, mocno czerpał z folkloru nizinnego. W każdej z trzech części baletu, uczestnicy wydarzenia mogli rozpoznać znane im tańce oraz melodie ludowe, takie jak: mazur, krakowiak, oberek, polonez. Nawiązanie do folkloru w połączeniu z nowatorską harmoniką oraz znakomicie dobranymi środkami wyrazu złożyło się na zróżnicowanie utworu i jego narracji.

 

Otwierający dziś, Festiwal Kultury Utraconej, koncert muzyki klasycznej kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego, był pierwszym z dziewięciu wydarzeń, mających na celu przypomnienie wyjątkowego dorobku artystycznego II Rzeczypospolitej, na przykładzie wybranych twórców oraz ich dzieł.

 

Festiwal Kultury Utraconej potrwa do 31 maja.

 

Partnerami Festiwalu Kultury Utraconej są: Instytut Pamięci Narodowej, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Radio Gdańsk SA, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, TVP Historia.

 

Patronaty medialne: Polskie Radio SA, Telewizja Polska SA – Oddział w Gdańsku.

 

Patronat honorowy nad Festiwalem Kultury Utraconej objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

 

Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www organizatora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (muzeum1939.pl) oraz Festiwalu Kultury Utraconej.