Koncert "Moja Piaśnica"

żeby być zbrodniarzem
wystarczy nienawiść"

Fragment wiersza Przecież Mirosława Odynieckiego

4 października 2019 o godzinie 19.00 na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się koncert Moja Piaśnica. W wykonaniu zespołu 4razywroku zabrzmi refleksyjna poezja śpiewana. Widowisko muzyczne powstało w oparciu o utwory poetyckie Mirosława Odynieckiego, w aranżacji muzycznej Szymona Kamińskiego, w reżyserii i z oprawą wizualną Mariusza Sławińskiego. Gościnnie wystąpią: Weronika Korthals-Tartas (śpiew) oraz Jakub Kamiński (śpiew). Okazją do organizacji wydarzenia są obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Koncert jest także zapowiedzią płyty o tym samym tytule, przygotowanej do wydania w listopadzie 2019.

Moja Piaśnica to widowisko muzyczne, na które składają się kompozycje będące rachunkiem sumienia i wynikiem głębokich refleksji – stanowiących bolesny rozrachunek z historią. Za pomocą poetyckich środków wyrazu muzyka obrazuje konsekwencje nienawiści skierowanej przeciwko drugiemu człowiekowi. Poezja piaśnicka w jej wersji śpiewanej stanowi protest i zarazem lament nad wojenną destrukcją cywilizacji europejskiej. W ten sposób wyraża bezmiar niemieckiej zbrodni popełnionej w lasach pod Wejherowem.

Zespół 4 razywroku wpisuje się w nurt poezji śpiewanej. Muzykę komponuje lider grupy Szymon Kamiński, pochodzący z Żarnowca. Zadebiutowali w 2006 r. na Zamku w Łęczycy w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej. Kolejne lata przyniosły im sukcesy na polu piosenki turystycznej i studenckiej. W 2014 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej w Kielcach zdobyli II miejsce w kategorii poezji śpiewanej. Aktualnie są zaangażowani w projekt „Moja Piaśnica” opracowany przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

Wydarzenie: widowisko muzyczne - koncert Moja Piaśnica
Miejsce: sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Termin: 4 października 2019 r. godz. 19.00
Bilety: bezpłatne, do nabycia w kasach Muzeum w dniu wydarzenia