„Der Vergessene Alliierte?”

Komentarz prof. Grzegorza Berendta do konferencji naukowej „Der Vergessene Alliierte?”

W ubiegły czwartek odbyła się konferencja naukowa „Der Vergessene Alliierte?” zorganizowana przez Pilecki-Institut, Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit, Zentrum für Historische Forschung Berlin oraz Instytut Pileckiego.

O komentarz do dyskusji poproszony został prof. Grzegorz Berendt. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem wydarzenia przez zastępcę dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

O konferencji

Dlaczego polski wkład w zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej nie jest wystarczająco obecny w zachodnich kulturach pamięci? Po wojnie polskim żołnierzom zakazano udziału w wielkiej paradzie zwycięstwa w Londynie. Polska i polscy żołnierze przyczynili się jednak do zwycięstwa aliantów: nie tylko w bitwie o Anglię. Paneliści pokażą rolę Polski jako wspólnoty politycznej - rządu na uchodźstwie w Londynie, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Wschodzie, Armii Krajowej i państwa podziemnego w kraju - a także europejską percepcję tego nieco zapomnianego sojusznika.

Uczestnicy: Jochen Böhler (Uniwersytet w Jenie), Jacek Młynarczyk (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Alexandra Richie (Collegium Civitas, Warszawa), Markus Meckel (były Minister Spraw Zagranicznych, Berlin)
Moderator: Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego Berlin)
Organizatorzy: Instytut Pileckiego Berlin i Centrum Badań Historycznych PAN
Wydarzenie odbyło się ze wsparciem finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej