Już niedługo otwarcie wystawy czasowej „W sporcie siła. Historia KS Gedania”

Już niedługo otwarcie wystawy czasowej „W sporcie siła. Historia KS Gedania”

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie wystawy czasowej „W sporcie siła. Historia KS Gedania” w Muzeum II Wojny Światowej, które zbiega się z 100. rocznicą powstania tego zasłużonego dla Gdańska i polskości klubu. W związku z tym pragniemy zaprezentować wyjątkowy eksponat – rękawice wybitnego boksera i trenera Gedanii – Jana Biangi.

 

Jan Bianga urodził się 26 stycznia 1910 r. w Sopocie. Kształcił się w Gimnazjum Polskim i Polskiej Wyższej Szkole Handlowej w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1926 r. rozpoczął trenowanie boksu – początkowo w klubach niemieckich, a od 1929 r. w polskiej Gedanii. Aktywność sportową łączył z pracą księgowego w Komisariacie Generalnym RP w Gdańsku. Bilans walk Jana Biangi jest imponujący – stoczył 197 walk, z czego 176 wygrał, 12 zremisował i tylko 9 przegrał. W mistrzostwach Polski dwukrotnie zdobył brązowy medal kategorii koguciej (w latach 1930 i 1931). Gedania była dla niego nie tylko klubem sportowym. Sport pomógł mu wyćwiczyć ducha patriotyzmu i niezłomną postawę. Już w trakcie II wojny światowej zostały one poddane próbie, gdy Bianga miał podpisać volkslistę. Odmówił jednak, za co został uwięziony przez Niemców i spędził lata w obozach koncentracyjnych. Po zakończeniu konfliktu powrócił na Wybrzeże i rozpoczął pracę jako trener boksu. W 1955 r. ze swoją Gedanią zdobył nawet wicemistrzostwo Polski.

 

Rękawice znajdują się w zbiorach MIIWŚ i stanowią depozyt Bogny Anny Bogusławskiej. Są jednym z kilkudziesięciu eksponatów (pochodzących od osób prywatnych, instytucji kultury i naszych zbiorów), które będzie można oglądać od lipca 2022 r. na wystawie poświęconej KS Gedania. Prezentowane przedmioty, a także wyjątkowe, często nieznane fotografie, umieszczone w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni, posłużą nam do przedstawienia dziejów gdańskiego klubu, od samego początku tworzonego przez Polaków świadomych swojego pochodzenia i narodowości, oraz o wszelkich aspektach jego działalności.

 

Muzeum przygotowało także modele 3D rękawic pięściarza na podstawie digitalizacji fotogrametrycznej:

Rękawice Jana Biangi by Museum of the Second World War on Sketchfab

 

oraz krótką animację prezentującą trenującego Jana Biangę:

 

Już teraz zapraszamy na wystawę czasową „W sporcie siła. Historia KS Gedania”. Zachęcamy również do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco pojawiać się będą kolejne informacje na temat ekspozycji.