Inauguracja projektu "Iskry Niepodległej" w MIIWŚ

Dzisiaj, 21.07.2023r., na placu przy #M2WŚ odbyła się premiera widowiska multimedialnego, przygotowanego przez Biuro Niepodległa, umieszczonego w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych zaprezentowane zostały fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.

Podczas uroczystego otwarcia mobilnego,  edukacyjnego widowiska dyrektor MIIWŚ – dr hab. Grzegorz Berendt powiedział:

Od lat głoszę, że trzeba się chwalić nie tylko heroicznymi i tragicznymi wątkami w naszych dziejach, ale nie mniej mocno, prezentować osiągnięcia i czyny polskich obywateli, ludzi z  polskiej ziemi.

Jest mi to bliskie również dlatego, że dla nas - jako zespołu pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który buduje oddział na Westerplatte, myślą przewodnią są sukcesy tych wszystkich, którzy od roku 1919 sprawili, że wiele przeszkód, zdawać by się mogło nie do przezwyciężenia, jednak  zostało przezwyciężonych na różnych polach. Nasza wiedza i głębokie przekonanie, że załoga z Westerplatte to byli ludzie niezwykli, innowacyjni , dzielni i nieustępujący przed przeszkodami, to jest element tej rzeczywistości społecznej, o której w szerszym zakresie mówi projekt przygotowany przez biuro "Niepodległa".

Cieszymy się, że zdecydowaliście się prezentować swoje dzieło właśnie na terenie MIIWŚ, a także mamy nadzieję, że spośród kilku tysięcy gości, którzy odwiedzą Muzeum w ten weekend, co najmniej kilkaset osób przyjdzie i zobaczy to czego dokonaliście.

Michał Kosiorek - Kierownik Działu Promocji i Projektów Kulturalnych w Biurze „Niepodległa” podkreślił, że:

Iskry niepodległej to z naszego punktu widzenia miejsce spotkań różnych pokoleń, które polecamy w ramach rodzinnych spacerów, ponieważ język, którym opowiadamy tą historię jest językiem młodych. Spektakl, który trwa ok. 20min, jest takim barwnym teledyskiem, którym próbujemy przyciągnąć uwagę, zagrać na emocjach i zachęcić do tego żeby już po wyjściu każdy zgłębił historię, która go szczególnie zainteresowała. I takich dobrych spotkań Państwu życzę.

Gościem specjalnym wydarzenia był podróżnik, zdobywca m.in. dwóch biegunów i jedna z postaci widowiska - Marek Kamiński, który dziękując za udział w tym projekcie dodał:

Ktoś mi powiedział, kiedy otrzymałem Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta za zdobycie biegunów, że jestem taką małą cegiełką gmachu Rzeczypospolitej i dzisiaj cieszę się, że jestem taką cegłą – cegiełką, a także iskrą.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia #M2WŚ i obejrzenia na placu przed muzeum widowiska "Iskry Niepodległej"  w trakcie nadchodzącego weekendu.

"ISKRY NIEPODLEGŁEJ" to nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych zaprezentowane są fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.

TERMINY POKAZÓW:
21 lipca (piątek): godz. 12:00-20:00
22 lipca (sobota): godz. 12:00-20:00
23 lipca (niedziela): godz. 10:00-16:00

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.

Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI.

Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat ISKIER NIEPODLEGŁEJ.

Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie BEZPŁATNE

Projekt Niepodległa - ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

Szczegóły i pełną trasę Iskier Niepodległej można znaleźć na stronie: https://iskryniepodleglej.pl/