Za nami III edycja Festiwalu Kultury Utraconej!

III edycja Festiwalu Kultury Utraconej przeszła do historii

Tegoroczna edycja autorskiego projektu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęła się od odsłonięcia muralu promującego III edycję Festiwalu. Wydarzeniem Festiwalu Kultury Utraconej, które na pewno na dłużej pozostanie w pamięci, był koncert O.S.T.R. w trakcie którego premierowo przed publicznością wykonał On utwory z nowego albumu ‘’XX’’, stworzonego we współpracy z MIIWŚ. Zwieńczeniem III edycji FKU była "Potańcówka" na Elektryków w wykonaniu Małej Orkiestry Dancingowej.

18 maja 2024 roku wraz z odsłonięciem muralu autorstwa Marcina Czai rozpoczęła się III edycja Festiwalu Kultury Utraconej. Na szczytowej ścianie kamienicy przy al. Grunwaldzkiej możemy podziwiać dynamiczną kompozycję, do której zasiedli Zofia Stryjeńska, Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy i Henryk Wars - przedstawiciele różnych dziedzin środowiska artystycznego międzywojennej Polski: sztuk wizualnych, literatury, teatru, muzyki… Artystom towarzyszą dwa obrazy. Pierwszy z nich to jeden z najcenniejszych obrazów z polskiej kolekcji, które utraciliśmy podczas wojny, czyli portret młodzieńca autorstwa Rafaela Santi. Drugi natomiast, to studium portretowe młodej kobiety autorstwa Leona Wyczółkowskiego. Umieszczając te obrazy w swojej kompozycji autor nawiązał do licznych strat, jakie poniosły polskie kolekcje w zakresie sztuki rodzimej i zagranicznej.

Następnego dnia w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się pokaz filmu „Bestia” (1917 r.) wraz z opracowaniem muzycznym Orkiestry Ludwika Sarskiego, która wystąpiła na żywo dla publiczności. Ponadto, niezwykle ciekawą prelekcję wprowadzającą do filmu przedstawił prof. Krzysztof Kornacki - filmoznawca specjalizujący się w historii kina polskiego.

Kolejnym wydarzeniem w ramach III edycji FKU był spektakl uliczny Teatru Migro na Długim Targu. Przedstawienie przyciągnęło widzów w różnym wieku. Artyści, ubrani w barwne kostiumy, zademonstrowali niecodzienne umiejętności aktorskie, za pomocą których stworzyli żywe obrazy, ukazując historię pełną emocji i dramatyzmu.

W ostatni dzień maja na scenie plenerowej przy MIIWŚ wystąpił O.S.T.R.! Popularny "Ostry" przed licznie zgromadzoną publicznością wykonał utwory z nowego albumu "XX", stworzonego we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzyka przeniosła odbiorców do rzeczywistości dwudziestolecia międzywojennego. Oczami O.S.T.R.a zebrani mogli wyobrazić sobie ówczesną kulturę, sztukę, technikę, czy też doświadczyć rozkwitu życia nocnego, rozwoju kina, muzyki i dźwięku. Nie zabrakło charakterystycznego dla artysty wielopoziomowego brzmienia, przeplatających się stylów muzycznych z jazzem w tle oraz instrumentów z epoki. Teksty utworów zostały urozmaicone charakterystycznymi dla lat dwudziestych zwrotami.

W sobotni wieczór 2 czerwca w ramach III edycji Festiwalu Teatr Lalek Guliwer w sali konferencyjnej MIIWŚ wystawił spektakl rodzinny „Ale kino”. Licznie zgromadzone rodziny z dziećmi obejrzały opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym z wiersza Jana Brzechwy, który przymierzał się do nakręcenia filmu. Wśród bohaterów znalazły się postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, czy Ignacego Krasickiego.

Kulturalne wydarzenia zakończyła 15 czerwca "potańcówka" na Elektryków. Niezwykłych powodów do zabawy, dla licznie zgromadzonych w Studio Solidarity of Salsa, dostarczył dwunastoosobowy skład Małej Orkiestry Dancingowej. Obecni mogli wysłuchać utworów z okresu dwudziestolecia międzywojennego, takich kompozytorów jak: Alfred Schutz, Fred Melodyst, czy Henryk Wars, wykonanych zgodnie z duchem czasów, a jednocześnie zachowujących swój wyjątkowy pierwotny styl.

Dziękujemy że byliście z nami w trakcie III edycji Festiwalu Kultury Utraconej! Zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez MIIWŚ!

#FestiwalKulturyUtraconej