Przejdź do treści

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Debata z udziałem dr. Karola Nawrockiego

16/04/2021 - 11:04
II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Debata z udziałem dr. Karola Nawrockiego

Zachęcamy do udziału w II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. W trakcie wydarzenia trwającego do 18 kwietnia prezentowanych jest ponad 20 filmów z całego świata nawiązujących do szeroko rozumianego zagadnienia totalitaryzmu. W ramach wydarzenia organizowane są spotkania z twórcami, warsztaty dla filmowców i amatorów, a także debaty – w jednej z nich uczestniczyć będzie dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki.

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej w dniach 15-18 kwietnia, tym razem w formule ON-LINE. Do udziału w wydarzeniu zaproszono twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowano najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu. Większość z nich to polskie premiery.

Wszystkie festiwalowe filmy można obejrzeć za darmo, po rejestracji i wygenerowaniu kodu biletu. Liczba miejsc ograniczona!

Wśród prezentowanych filmów znajduje się dokument „Wybraniec bogów” w reż. Konrada Starczewskiego, Rafała Pękały oraz Tomasza Matuszczaka poświęcony Józefowi Marcinkiewiczowi – genialnemu polskiemu matematykowi, ofierze zbrodni katyńskiej. Część zdjęć została zrealizowana we wnętrzach naszego Muzeum. OBEJRZYJ FILM TUTAJ.


Oprócz seansów filmowych zaplanowano debaty, spotkania z twórcami oraz warsztaty dla filmowców i amatorów.

Szczególnie polecamy dzisiejszą (16.04, godz. 14.00) debatę „Multimedia w edukacji historycznej”, w trakcie której zaproszeni goście zastanowią się między innymi nad tym, czy prosty przekaz ubrany w atrakcyjną formę graficzną może zastąpić opasłe podręczniki pełne przypisów oraz w którą stronę zmierza dzisiejsza edukacja historyczna.

W debacie wezmą udział:

  • dr Tomasz Rzymkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz pełnomocnik rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego
  • Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN
  • dr Karol Nawrocki – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Barbara Gołębiowska – Kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Debatę poprowadzi Sylwia Krasnodębska.


OBEJRZYJ DEBATĘ


Więcej informacji o II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia” TUTAJ.