Finisaż wystawy „Witkacy – dzieło utracone” | Monodram "Matka"

Zapraszamy 27 maja br. na zakończenie II edycji Festiwalu Kultury Utraconej, podczas którego odbędzie się finisaż wystawy "Witkacy - dzieło utracone" oraz zostanie wystawiony monodram Teatru Kropka Theatre pt. Matka, na podstawie dramatu Stanisława Witkiewicza. Jest to opowieść o silnej relacji między Matką i Synem, mającej charakter nieprzerwanej pępowiny.

27 maja 2023 r.
sobota, godz. 18.00
Miejsce: sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, sala wystaw czasowych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -3)

Finisaż wystawy "Witkacy – dzieło utracone" | Monodram "Matka", Stanisława I. Witkiewicza

WSTĘP BEZPŁATNY

Monodram Teatru Kropka Theatre Matka, na podstawie dramatu Stanisława Witkiewicza, miał premierę w 2001 r. w języku angielskim w Sydney w Australii; był prezentowany na wielu wydarzeniach kulturalnych na czterech kontynentach, również w języku polskim. Jest to opowieść o silnej relacji między Matką i Synem, mającej charakter nieprzerwanej pępowiny. Tytułowa Matka, podstarzała i zrujnowana wdowa-arystokratka, zarabia na życie ręcznymi robótkami. Utrzymuje dwudziestokilkuletniego syna Leona – filozofa, myśliciela wieszczącego koniec cywilizacji. Matka poświęca się dla pierworodnego i jednocześnie czyni mu z tego powodu wyrzuty. Otacza go opieką, okazuje mu miłość, ale jęczy nad swoim matczynym bólem i cierpieniem, bywa też okrutna. Idee syna raz wydają jej się bliskie i ważne–jest wówczas z niego dumna, innym razem uznaje je za dziwaczny i niezrozumiały bełkot. Podczas spektaklu wystąpi Jolanta Juszkiewicz z Teatru Kropka Theatre, która wraz z Anatoly Frusin podjęła się reżyserii. Muzykę do wydarzenia opracował Max Lyandvert.

Teatr Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz Stanowi jedną z wysp w archipelagu teatru niezależnego, który swoim zasięgiem obejmuje cały świat. Teatr założony w Sydney działa od 1997 r.; jest aktywny w Australii, Albanii, Anglii, Armenii, Brazylii, Bułgarii, Emiratach Zjednoczonych, Finlandii, Francji, Iranie, Izraelu, Karabachu, Karelii, Kazachstanie, Kosowie, Luksemburgu, Macedonii, Osetii, Polsce, Rumunii, Słowacji, Szkocji, Szwecji, Ukrainie i Uzbekistanie.

Działalność artystyczna Jolanty Juszkiewicz ma charakter bezkompromisowy. Niezmiennie pracuje w etosie, który wyznacza wysoki poziom artystyczny, nieskończenie odległy od merkantylności. Jej spektakle wyróżniają się oryginalnością zarówno pod względem formy, jak i treści. Konsekwentnie poszukuje równowagi pomiędzy słowem a pozawerbalnymi środkami wyrazu. Niestrudzenie bada delikatną materię rozpiętą między człowiekiem a historią, losem indywidualnym a zbiorowym.

Wystawa "Witkacy – dzieło utracone" dostępna jest dla zwiedzających podczas trwania całego festiwalu. Wstęp na wystawę: 10 zł; finisaż: nieodpłatne.

#FestiwalKulturyUtraconej