Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej | Pokazy filmów "Katyń" i "Las Katyński"

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej | Pokazy filmów "Katyń" i "Las Katyński"

13 kwietnia br. (sobota) obchodzić będziemy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali 22 tys. obywateli polskich – głównie oficerów Wojska Polskiego i policjantów. Miejscami zbiorowych mordów dokonanych na Polakach były: Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia i Kuropaty. Przez kilkadziesiąt lat Związek Sowiecki zatajał swój udział w zbrodni, rozpowszechniając kłamstwo, że dokonali jej Niemcy.

Informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów podało 11 kwietnia 1943 r. radio niemieckie. Dwa dni później w Berlinie w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych odbyła się konferencja prasowa poświęcona mogiłom odnalezionym przez Niemców.

13 kwietnia br. (sobota) zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na bezpłatne pokazy filmowe, które odbędą się w sali kinowej (poziom -3).

KATYŃ | godz. 15.00

Reż. Andrzej Wajda, 117 min, 2007, Polska, dramat historyczny
Opowieść o polskich oficerach pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu. Obraz tragedii nieświadomych zbrodni kobiet, które czekały na swoich mężów, ojców, synów i braci, a także bezkompromisowe rozliczenie kłamstwa, które miało kazać Polsce zapomnieć o swoich bohaterach.
Początek II wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę, na rozkaz Józefa Stalina, 17 września 1939 na polskie ziemie wkraczają również oddziały Armii Czerwonej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Anna, żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie, czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany przez Rosjan przyjmuje z niedowierzaniem. Żona generała w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Milczenie i kłamstwa na temat zbrodni także po wojnie rozrywają serce Agnieszce (M. Cielecka), siostrze pilota, który podzielił los pozostałych polskich żołnierzy.

LAS KATYŃSKI | godz. 17.30 | Wstęp przed rozpoczęciem projekcji wygłosi dr Dmitriy Panto

Reż. Marcel Łoziński, 53 min, 1990, Polska, Francja, dokumentalny
Film zrealizowany przez jednego z najważniejszych polskich dokumentalistów powstał w 1990 roku z inspiracji Andrzeja Wajdy. Łoziński przedstawia zbrodnię katyńską z perspektywy potomków i osób bliskich poległych w 1940 roku oficerów wojska polskiego. W narrację wplecione zostały również wypowiedzi świadków – osób zamieszkujących okolice lasów katyńskich oraz ocalałych przebywających w owym czasie w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. „Las katyński” jest jednym z pierwszych polskich filmów dokumentalnych podejmujących temat zbrodni katyńskiej.

dr Dmitriy Panto – historyk i pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.