Prof. Grzegorz Berendt, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Dyrektorem Estońskiego Muzeum Wojny panem Hellarem Lillem oraz Kierownikiem Działu Naukowego Toomasem Hiio

Delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z wizytą w Estońskim Muzeum Wojny - Muzeum Generała Laidonera

Prof. Grzegorz Berendt, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wraz z delegacją Muzeum spotkał się z Dyrektorem Estońskiego Muzeum Wojny Hellarem Lillem oraz Kierownikiem Działu Naukowego Toomasem Hiio.

Głównym celem wizyty było nawiązanie współpracy, szczególnie w sferze edukacyjnej i naukowo-badawczej oraz zaproszenie do wzięcia udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Estońskie Muzeum Wojny - Muzeum Generała Laidonera znajduje się w miejscowości Viimsii obok Talina. Poświęcone jest historii walk o niepodległość Estonii i jej wojskowości oraz Wodzowi Naczelnemu Estońskich Sił Zbrojnych, bohaterowi walk o niepodległość Estonii, Mediatorowi Ligi Narodów w latach 1920-1925, gen. Johanowi Laidonerowi. Generał przez całe życie utrzymywał bardzo dobre relacje z Polską, znał marszałka Józefa Piłsudskiego, z którym wspólnie budował Europę Środkowo-Wschodnią krajów i narodów niepodległych, od 1930 r. pełnił również funkcję honorowego prezesa tallińskiego Towarzystwa Estonia-Polska.