Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 65 podczas akcji „Nie pozwól pamięci zarastać trawą...”

Akcja „Nie pozwól pamięci zarastać trawą..."

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok”, organizowaną przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby osób, by zwróciły uwagę na zaniedbane miejsca pamięci i groby. Wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku posprzątaliśmy Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Projekt „Nie pozwól pamięci zarastać trawą...” ma również zainspirować uczestników do zapoznania się z historią Polski poprzez odnalezienie i osobiste zaangażowanie uczestników. Społeczny wymiar projektu ma na celu krzewienie szacunku do nekropolii, Miejsc Pamięci Narodowej i osób na nich spoczywających.
W ramach akcji archeolodzy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowali dla uczestników specjalną lekcję przybliżającą pracę archeologów na Westerplatte. Uczniowie mogli zapoznać się z artefaktami wydobytymi podczas prac archeologicznych oraz poznać historię poległych obrońców Westerplatte.

Zachęcamy wszystkich, którzy odwiedzają w tych dniach nekropolie do wzięcia udziału w akcji „Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok”.