97. rocznica powstania KS Gedania z Muzeum II Wojny Światowej

17 sierpnia br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku było partnerem obchodów jubileuszu 97-lecia powstania KS Gedania. Wyjątkowe wydarzenie na terenie kompleksu sportowego przy al. gen. Hallera w Gdańsku miało charakter festynu rodzinnego, podczas którego rozegrano turnieje piłkarskie dla dzieci oraz oldbojów.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku organizując uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu wojny, obok oficjalnych uroczystości angażuje się w inicjatywy, które w niekonwencjonalny sposób przybliżają tematykę wydarzeń najtragiczniejszego konfliktu w historii świata. Tak też było podczas jubileuszu organizowanego przy al. gen. Hallera - na koszulkach piłkarskiej reprezentacji Muzeum występującej w turnieju oldbojów, znalazły się nazwiska zamordowanych w czasie II wojny światowej zawodników Gedanii - podkreśla Dyrektor Muzeum, dr Karol Nawrocki:

Przed wojną Gedania znaczyła „Polska” w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku.
W Gedanii skupiał się żywioł Polski. Dzisiaj ze wspomnieniem o tej pięknej przeszłości Gedanii patrzymy na przyszłość Gedanii – na dzieci, które w tym klubie się kształcą. Wielu zawodników Gedanii za swoje przywiązanie do Polski w Wolnym Mieście Gdańsku straciło życie podczas II wojny światowej – dlatego też podczas jubileuszu ich czcimy i przypominamy.

W ramach obchodów jubileuszu 97-lecia powstania KS Gedania zorganizowano przede wszystkim turnieje piłkarskie dla dzieci i oldbojów. Jak mówi dyrektor sportowy Gedanii 1922 Bartosz Dolański, w tej drugiej grupie nie zabrakło graczy z bogatą sportową przeszłością:

W drużynach oldbojów mamy kilku zawodników, którzy w przeszłości grali w Ekstraklasie, jak na przykład Aleksander Cybulski, który zdobył Puchar Polski, jak Jacek Paszulewicz, który czterokrotnie zdobył Mistrzostwo Polski, jak Łukasz Kowalski, który wielokrotnie występował w Arce Gdynia czy chociażby Jacek Manuszewski – były zawodnik Zagłębia Lubin, także tutaj są znane postacie z najwyższego poziomu.

Podczas imprezy można było nie tylko kibicować małym i dużym piłkarzom występującym w turniejach. Przygotowano darmowy poczęstunek z grilla, a dla najmłodszych lody oraz zjeżdżalnie wodną. My również zapewniliśmy atrakcje - zaznacza Mateusz Kotecki z Działu Sprzedaży w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

Historia Gedanii, jej tradycja i walka o polskość niejako wpisuje się w to, czym zajmujemy się w Muzeum II Wojny Światowej, dlatego nie mogło nas tu nie być. Na terenie Gedanii stworzyliśmy  stoisko, gdzie w trakcie obchodów prowadzona była akcja edukacyjna z grami i konkursami - tak, aby uświadomić młodzieży jak ważny jest to klub w świadomości gdańszczan i gdańszczanek. Ponadto zaparkował tam amerykański lekki samochód ciężarowy Dodge.

Również przedstawiciele Gedanii 1922 kontynuujący tradycje najstarszego klubu piłkarskiego w Gdańsku, dbają
o to, aby świadomość historyczna była dla młodych piłkarzy ważnym elementem sportowego życia:

Dla nas, jako najstarszego klubu w Gdańsku, bardzo ważna jest tożsamość. Nasi młodzi chłopcy wiedzą, że bardzo wielu byłych sportowców Gedanii oddało życie za polskość Gdańska. Utożsamiają się z tym klubem. Bardzo ważne jest to, żeby zawodnicy, którzy zakończą swoją karierę piłkarską byli również kibicami tego klubu.

Bartosz Dolański dodaje również jakie sportowe cele stawia sobie Gedania 1922 na kolejne lata:

Jesteśmy klubem, który na razie szkoli dla innych – wielu naszych zawodników w wieku 15 czy 16 lat trafia do Lechii Gdańsk, Arki Gdynia, Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi, którzy kontynuują piłkarską przygodę w innych klubach, na dzisiaj mocniejszych. Zatem naszym marzeniem jest bycie najlepszym klubem w Gdańsku i w Polsce. Na to liczymy. To są nasze marzenia - być może nigdy nie zostaną spełnione, ale krok po kroku będziemy mocniejsi. Na stulecie klubu chcielibyśmy awansować do III ligi – dlatego też jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że partnerem takiego wydarzenia jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Budujemy coraz silniejszą drużynę, mamy coraz lepsze szkolenie dzieci
i młodzieży, systematycznie będziemy jeszcze bardziej się rozwijać.

KLASYFIKACJA TURNIEJU DZIECIĘCEGO
1. Jaguar Gdańsk