5-lecie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – 6 kwietnia 2022 r.

5-lecie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – 6 kwietnia 2022 r.

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego 6 kwietnia 2017 r. powstała nowa instytucja kultury pod nazwą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, łącząca w sobie istniejącą od 2008 r. placówkę o tej samej nazwie oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

 

Muzeum od pięciu lat konsekwentnie ukazuje historię najtragiczniejszego konfliktu XX w. Przez ten czas instytucja stała się miejscem pełnym nie tylko cennych artefaktów, ale również niezwykłych wydarzeń kulturalnych oraz przestrzenią dla edukacji wykorzystującej multimedia oraz najnowsze technologie.

 

 

Historię ludności cywilnej, doświadczenia polskiego społeczeństwa na tle innych narodów oraz dramatu i tragedii ludzi poddanych okupacyjnemu terrorowi w czasie II wojny światowej zobaczyło już dwa miliony gości.

 

Do tego można dodać tysiące osób, które w trakcie zamknięcia spowodowanego pandemią korzystały z treści i uczestniczyły w aktywnościach Muzeum za pośrednictwem transmisji on-line oraz platform internetowych.

 

Działalność Muzeum jest ponadstandardowa i wykracza poza zakres funkcjonowania w powszechnej opinii tego typu instytucji – mówi p.o. dyrektor dr hab. Grzegorz Berendt.

 

Spośród wielu wydarzeń zorganizowanych w ciągu minionych lat na szczególną uwagę zasługują obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (2019 r.). Ich częścią była m.in. wystawa opowiadająca o tragicznych losach narodu polskiego w czasie II wojny światowej „Fighting and Suffering”, zaprezentowana dzięki inicjatywie poprzedniego dyrektora dr. Karola Nawrockiego i przy wspaniałej współpracy z MSZ w przeszło 60 krajach na 6 kontynentach. Muzeum było także organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej „Pakt dla wojny” oraz Światowego Forum Muzeów Pól Bitewnych – niezwykłego międzynarodowego projektu, którego zadaniem jest popularyzacja wiedzy o słynnych polach bitew na całym świecie.

 

Od lat jednym z kluczowych zadań instytucji są działania prowadzone na Westerplatte, czyli budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Kluczową rolę w tym projekcie odegrały badania archeologiczne na terenie historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W ich rezultacie odkryto szczątki 9 obrońców półwyspu, z których 6 udało się zidentyfikować, a także ponad 50 tys. zabytków. Dzięki wysiłkom interdyscyplinarnych zespołów ds. inwestycji niebawem rozpoczną się pierwsze prace nad budową cmentarza dla poległych obrońców, a w niedługim czasie realizowane i wdrażane będą kolejne etapy tego niezwykłego projektu muzeum plenerowego.

 

Jako instytucja kultury, a przede wszystkim jako członkowie zespołu MIIWŚ, z okazji kolejnych urodzin życzymy sobie dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wolnego świata, bezpieczeństwa i pokoju! #ogniwawolnegoświata

 

W środę (6 kwietnia), zostawiając połowę dekady działalności MIIWŚ za sobą, po raz kolejny otworzymy dla zwiedzających niezwykłe wystawy w podziemiach. Ale nie tylko! Tego dnia pokażemy muzeum od zaplecza – miejsca na co dzień niedostępne i ukryte.

 

Spacery korytarzami technicznymi pozwolą wszystkim chętnym zobaczyć „lodowe serce” budynku, posłuchać jak działa wentylatornia nr 1 oraz dowiedzieć się co kryją pomieszczenia przepompowni pożarowej i dlaczego są tak wyjątkowe i ważne dla funkcjonowania obiektu.

 

#DzieńwMuzeum będzie także okazją do zajrzenia do pracowni konserwatorskiej i zapoznania się z procesem przygotowywania wykopanych i odnalezionych przedmiotów, które później stają się częścią ekspozycji.

 

Dział Zbiorów natomiast przygotuje specjalne stanowisko, przy którym opowie o wybranych z ogromnej muzealnej kolekcji artefaktach – związanych także z polem bitwy na Westerplatte.

 

Na placu przed MIIWŚ pojawi się także zabytek w niecodziennej skali – Dodge WC 52 – wielozadaniowy, lekki samochód ciężarowy produkowany w latach 1941–1945 w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Prezentowany pojazd został wyprodukowany w 1945 r., w tym samym roku został przetransportowany do Europy, gdzie prawdopodobnie wziął udział w walkach we Francji. Tam też zakończył swój szlak bojowy. Obecnie, po remoncie konserwatorskim, nosi oznaczenia 1. Brygady Strzelców Karpackich wchodzącej w skład 3. Dywizji Strzelców Karpackich (II Korpus Polski we Włoszech).

 

Wszystkich zachęcamy do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia!

 

W Kinie Muzeum zostaną wyświetlone specjalne pokazy filmu Gdańsk 1939 – ukazującego wydarzenia 1939 r. w Gdańsku i ich genezę. Dokument opowiada także o tragicznych losach polskiej i żydowskiej ludności tego miasta i bohaterskiej obronie Westerplatte.

 

Plan obchodów 5-lecia MIIWŚ:

– Muzeum od zaplecza – spacery korytarzami technicznymi budynku obejmujące zwiedzanie: pomieszczenia wody lodowej, wentylatorni, przepompowni pożarowej, pracowni konserwacji i specjalnego stanowiska Działu Zbiorów (w godz. 10:30, 12:30, 14:00),

zwiedzanie wybranych sekcji wystawy głównej z przewodnikami (po zakończeniu spacerów),

– projekcja filmu Gdańsk 1939 w Kinie Muzeum (w godz. 11:30, 13:30, 15:30).

 

Udział w aktywnościach jest dla wszystkich chętnych – nie obowiązują zapisy.

 

Tylko w środę 6 kwietnia bilet do MIIWŚ będzie dostępny w kasach za symboliczną złotówkę!

 

Do zobaczenia w niezwykłych murach #m2wś – bądźmy razem i spędźmy #Dzień w Muzeum