"Witkacy utraconny" - wykład inauguracyjny FKU 2023

#18września "Witkacy utracony" - przypomnienie wykładu inauguracyjnego FKU 2023

Festiwal Kultury Utraconej, autorski projekt #M2WŚ, w sposób naturalny wpisał się w hasło „Kultura wielu wymiarów”, które przyświeca działalności naszej instytucji. Jego najważniejszym celem stało się przybliżenie strat, które polska kultura poniosła w latach 1939–1945 – zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. W trakcie dwóch edycji, na przykładzie wybranych twórców i ich dzieł przypomnieliśmy wyjątkowy dorobek artystyczny II Rzeczpospolitej. Fenomen tego okresu mogliśmy odnaleźć we wspaniałych wystawach m.in. dzieł Witkacego, koncertach plenerowych oddających ducha tamtych czasów, a także podczas licznych prelekcji i wykładów w różnych przestrzeniach z niezwykle ciekawymi postaciami. Dzisiaj chcielibyśmy przypomnieć jedno z takich spotkań. Wykład inauguracyjny II edycji FKU Witkacy utracony, w którym o stratach i niewiedzy na temat ich skali w dorobku S.I.Witkiewicza opowiedział Nam wybitny specjalista dr Przemysław Pawlak – prezes Instytutu Witkacego.

Twórczość Witkacego była czymś nowym, niepokojącym, nieogarnionym i nadal taką pozostaje. Był genialnym pisarzem, dramaturgiem, filozofem i poetą, co wywiódł ze swej aktywności malarskiej i poprzez powyższe dyscypliny zawsze doń powracał. Kilkadziesiąt lat po jego śmierci badacze i krytycy zaczęli próbować rozumieć i określać jego twórczość.  Do dziś Witkacy wymyka się wszelkim kategoriom, nie pasuje do żadnych „-izmów”. Z 40 dramatów przetrwało 20. Z tysięcy frapujących karteluszek pełnych zapisków, zwariowanych wierszy i pocztówek pozostała zaledwie garść.
Czym cieszylibyśmy się dziś, gdyby Witkacy postanowił dalej ścierać się z uwierającą rzeczywistością w sobie tylko znany twórczy sposób?

Tego oczywiście już się nie dowiemy gdyż #18września 1939 roku na wieść o wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski Witkacy popełnił samobójstwo.

Zachęcamy do wysłuchania opowieści o poszukiwaniach i próbie dotarcia do utraconego bezpowrotnie dorobku jednego z najwybitniejszych twórców, którego wybrane dzieła staraliśmy się  przybliżyć w trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Utraconej.

Materiał video dostępny na naszym kanale YT

Przemysław Pawlak - prelegent

Absolwent SGH w Warszawie, doktor teatrologii Instytutu Sztuki PAN, współfundator i prezes Instytutu Witkacego, członek Rady Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (2018–2022). Współredaktor bibliografii Stanisława Ignacego Witkiewicza (Dzieła zebrane, 2020), tomów esejów Witkacy. Plėšrūniškas protas (2018) i Witkacy. Drapieżny umysł (2021), współautor biografii Mieczysława Choynowskiego (Demon aktywizmu, prekursor polskiej psychometrii, 2022), biograf i redaktor pism Henryka Kazimierowicza (Powiernik Witkacego, 2017; Ksiądz z nienapisanej sztuki Witkacego, 2021), edytor Wspomnień Henryka Jasieńskiego. Laureat nagród Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego oraz Prezydenta Miasta Kalisza. Działacz Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, organizator akcji #RatujPIW. Publikował m.in. w „Sztuce Edycji”, „Pamiętniku Teatralnym”, witkacologia.eu. Współtwórca pisma „Witkacy!”, autor tezy o biocybernetycznych źródłach katastrofizmu Witkacego.

Festiwal został dofinansowany ze środków MKiDN.