Za nami Europejska Noc Muzeów

Za nami Europejska Noc Muzeów

Europejska Noc Muzeów odbyła się w sobotę 13 maja w dwóch lokalizacjach tj. w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na terenie Półwyspu Westerplatte, gdzie powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

W Muzeum II Wojny Światowej można było udać się na spacer z przewodnikami, którzy tego dnia w związku z rocznicą urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, poprzez poszczególne sekcje wystawy przybliżali sylwetkę oraz dokonania bohatera WP.

Tej nocy w murach muzeum prezentowane były także etiudy teatralne w wykonaniu działającej przy MIIWŚ trupy teatralnej, wyobrażające życie codzienne w okresie II wojny światowej, gdzie tło dla opowiadanych historii stanowiły poszczególne sekcje wystawy głównej. Dodatkowo na wystawie głównej odbywała się gra terenowa dla rodzin z dziećmi, przybliżająca historię konkretnych postaci, miejsc i eksponatów na wystawie.

Na poziomie -3 pojawiła się po raz pierwszy specjalnie przygotowana ekspozycja pt. ,,Zniszczyć Polskę! Straty materialne poniesione podczas okupacji niemieckiej 1939-1945”, ukazująca stopień zniszczenia Polski podczas okupacji niemieckiej poprzez pryzmat poniesionych strat materialnych. Swoją premierę wystawa miała pod koniec lutego w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Więcej informacji tutaj.

W sali wystaw czasowych, w ramach Festiwalu Kultury Utraconej, na blisko 200 m2 można było obejrzeć niemal 40 unikatowych eksponatów, związanych z twórczością wybitnego artysty Stanisława Ignacego Witkiewicza. Była to niebywała okazja do zobaczenia prac Witkacego, które pojawiły się po raz pierwszy po wielu latach w Gdańsku, właśnie w Muzeum II Wojny Światowej. Ekspozycja jest nadal dostępna (do 27 maja). Więcej informacji tutaj.

Na placu przed budynkiem znajdowało się stanowisko, gdzie pracownicy MIIWŚ i zarazem autorzy prezentowali wyjątkową, anglojęzyczną publikację „The Arithmetic of War” wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która poprzez autorskie infografiki i starannie dobrane treści za pomocą liczb opowiada o 15 bitwach II wojny światowej. Więcej informacji o publikacji dostępnych jest tutaj.

Ponadto można było zrobić sobie pamiątkowe fotografie na tle drugowojennych zabytków – muzealnego Dodga WC 52, czy Jeepa Willysa wraz z rekonstruktorami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bellum w umundurowaniu i ze sprzętem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Muzeum II Wojny Światowej odwiedziło tego wyjątkowego dnia 4144 gości!

 

 


 

 

Na Westerplatte tej wyjątkowej nocy także się działo!

 

Dla odwiedzających przygotowaliśmy grę terenową, która przybliżała krótką historię kurortu, Wojskowej Składnicy Tranzytowej, sylwetki Obrońców (oraz miejsce ich spoczynku - Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego), bohaterską obronę w okolicy budynku Nowych Koszar i krótką historię Półwyspu.

Uczestnicy mogli spotkać się z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victis, prezentującymi formację Straży Granicznej II RP oraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Twierdza Chełmno, prezentującą umundurowanie i wyposażenie Wojska Polskiego z 1939 roku.

W pobliżu Nowych Koszar uruchomione zostało kino plenerowe. Na dużym ekranie można było zobaczyć specjalnie przygotowane materiały wideo, przybliżające pracę archeologów oraz działania inwestycyjne na półwyspie, o których więcej, wszystkim chętnym osobiście opowiadali obecni pracownicy Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wyświetlono także specjalny pokaz filmu Stanisława Różewicza „Westerplatte” z 1967 roku. Dla wszystkich, których tej wyjątkowej nocy złapał głód, czekał bezpłatny posiłek serwowany w ramach kuchni polowej.

Dziękujemy Państwu za liczną obecność i udział w organizowanych wydarzeniach!