Poznaj nowe książki Wydawnictwa MIIWŚ

Przedstawiamy nowe publikacje Wydawnictwa MIIWŚ, które są zarówno wartościowymi narzędziami dla historyków, jak i źródłem wiedzy dla pasjonatów historii. Znalazły się wśród nich dwa katalogi i dwie monografie naukowe.

Krystyna Dąbrowska, Monika Sołoduszkiewicz, 2. Korpus Polski 1943–1947 / 2nd Polish Corps 1943–1947
Nowy katalog z serii Kolekcje ze Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opisuje dzieje 15 bohaterów – żołnierzy i dowódców. Ich biogramy połączone są z prezentacją związanych z nimi artefaktów ze zbiorów MIIWŚ. Wymowne, materialne dowody wojennych przeżyć pozwalają lepiej zrozumieć poświęcenie osób, dla których wolność ojczyzny była wartością nadrzędną.

Swiatosław Kulinok, Niemieckie szkoły i kursy wywiadowczo-dywersyjne na terenie Białorusi w latach 1941–1944
W obszernej i szczegółowej monografii naukowej skoncentrowano się na działalności niemieckich agencji wywiadowczych, które funkcjonowały na okupowanych terytoriach Białorusi. Czytelnik może poznać szerszy kontekst badawczy tego zagadnienia, a także zaczerpnąć wiedzy na temat typów ośrodków szkoleniowych, systemu szkolenia agentów czy kluczowych obszarów ich pracy.

Karol Polejowski, Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej
To katalog wystawy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” zawierający profesjonalne fotografie i szczegółowe opisy eksponatów tworzących tę eskpozycję. Publikacja ma wartość dokumentalną, a także dobitnie wskazuje na wartość polskiego poświęcenia i ogrom dramatycznych doświadczeń, które stały się udziałem Polaków. W katalogu zamieszczono ponad 100 drobiazgowych not katalogowych. Część katalogową poprzedza obszerny wstęp merytoryczny, a całość uzupełniają czytelne infografiki oraz zdjęcia z wernisażu.

Geneza paktu Hitler–Stalin. Fakty i propaganda, wstęp i oprac. Bogdan Musiał, Jan Szumski
Jakie były konsekwencje zbrodniczej zmowy Hitlera ze Stalinem? Co porozumienie obu dyktatorów oznaczało dla Polski i innych krajów Europy? W jaki sposób zakłamywano dawny sojusz niemiecko-sowiecki? Odpowiedzi na powyższe pytania można znaleźć w niniejszej monografii. Książka zawiera 40 ważnych dokumentów z lat 1927–1953 oraz dwa obszerne rozdziały autorskie.