Przejdź do treści

Zapraszamy na kolejny wykład prof. Marka Kornata o historii Wolnego Miasta Gdańska | #M2WSwirtualnie

03/04/2020 - 15:31
Już wkrótce odbędzie się drugi z serii wykładów prof. Marka Kornata

#Zostańwdomu i poznaj historię Wolnego Miasta Gdańska - wysłuchaj wykładu prof. Marka Kornata #M2WSWirtualnie

Już 7 kwietnia (w najbliższy wtorek) o godz. 17.30 zapraszamy na drugi wykład prof. Marka Kornata. W ramach cyklu „O historii Wolnego Miasta Gdańska na stulecie jego utworzenia” tym razem wirtualnie nasz gość będzie opowiadał o miejscu i roli Wolnego Miasta Gdańska między Niemcami a Polską oraz w polityce mocarstw zachodnich w latach 1920-1925.

Pierwsze pięć lat funkcjonowania Wolnego Miasta Gdańska to czas jego krzepnięcia administracyjno-politycznego idącego w parze z początkiem kształtowania się na jego terenie poważnego konfliktu polsko-niemieckiego. Liga Narodów, która formalnie sprawowała patronat nad tym minipaństewkiem, nie była w stanie rozwiązać żadnego z istotnych problemów pojawiających się na linii Warszawa – Berlin wokół sporu o społeczne, gospodarcze i polityczne funkcjonowanie tego tworu państwowego. Kryzys ekonomiczny w Europie na początku lat dwudziestych oraz niepewna przyszłość z nim związana, podsycały radykalizm i nastroje skierowane przeciwko postanowieniom traktatu wersalskiego. Kiedy w październiku 1925 r. w szwajcarskim Locarno Anglia, Francja, Belgia i Włochy wynegocjowały układ z Niemcami, pomijając Polskę i Czechosłowację, konflikt wokół Gdańska znacząco się zaostrzył i wszedł w nową, jeszcze trudniejszą fazę relacji polsko-niemieckich.


Jeśli nie udało Ci się posłuchać pierwszego wykładu dotyczącego powstania Wolnego Miasta Gdańska odwiedź nasz kanał na YouTube.

 

 

Pamiętaj!
#zostańwdomu i dołącz do nas 7 kwietnia o godz. 17.30! Zapraszamy!