#WojennyDzień - 10.06 Przystąpienie Włoch do konfliktu z Francją i Anglią

10 czerwca 1940 r. dyktator faszystowskich Włoch Benito Mussolini wypowiedział wojnę Francji i Wielkiej Brytanii, przystępując do walki po stronie III Rzeszy. Tym samym teatr działań wojennych został rozszerzony na Morze Śródziemne i północno-wschodnią Afrykę, a potem na Bałkany.

Od września 1939 r. Włochy pozostawały państwem neutralnym, które nie brało udziału w działaniach wojennych toczących się w Polsce, a potem w Europie Zachodniej. Niemieckie sukcesy we Francji (od 10 maja 1940 r.) oraz bardzo wyraźnie zarysowująca się na początku czerwca klęska wojsk francusko-angielskich na kontynencie europejskim spowodowały jednak, że Mussolini zdecydował się dołączyć do wojny u boku swego sojusznika Adolfa Hitlera.

Benito Mussolini na balkonie Palazzo Venezia w Rzymie ogłasza przystąpienie Włoch do wojny po stronie III Rzeszy, a przeciwko Francji i Wielkiej Brytanii, 10 czerwca 1940 r. (Narodowe Archiwum Cyfrowe, NAC)
Fot. Benito Mussolini na balkonie Palazzo Venezia w Rzymie ogłasza przystąpienie Włoch do wojny po stronie III Rzeszy. 10 czerwca 1940 r. (Narodowe Archiwum Cyfrowe)
#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.