Widowisko muzyczne "Tak zaczynała się wojna"

tzwa

(…) pokój jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną.

My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.

Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna.

Tą rzeczą jest honor!

Fragment przemówienia sejmowego ministra Józefa Becka, 5 maja 1939 r.

1 września 2019 o godzinie 20.00 na scenie Muzeum wystąpią Bovska, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Grzegorz Hyży, Ralph Kamiński, Dawid Kwiatkowski, Michał Kowalonek, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R, Janusz Radek, The Dumplings, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Tomasz Szymuś Orkiestra.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie zespół Sabaton.

Widowisko poprowadzi Antoni Pawlicki.

Okazją do organizacji wydarzenia są obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku Polska doświadczyła niemieckich i sowieckich ataków, odbywających się z pogwałceniem prawa międzynarodowego: bombardowań, brutalnego traktowania jeńców i ludności cywilnej. Z premedytacją niszczono polskie miasta, szacuje się, że w tym czasie zbombardowano 155 miast i 476 wsi. Celem ataków stała się ludność cywilna, miejsca użyteczności publicznej, domy i szpitale.

"Tak zaczynała się wojna" to widowisko muzyczne, na które składają się kompozycje obrazujące grozę wojny, którymi pragniemy oddać atmosferę tamtych chwil. Pozornie neutralny tytuł koncertu kryje w sobie to wszystko, co zdarzyło się we wrześniu 1939 roku: walkę o przetrwanie, lęk i rozpacz, bezsilny gniew ludzi, którym odebrano prawo do normalnego życia, ale równocześnie heroizm Polaków i bestialstwo okupantów, którzy dążyli do eksterminacji polskiej ludności.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mecenasem Muzeum II Wojny Światowej jest Grupa Energa