"The Volunteer" Jacka Fairweathera najlepszą biografią 2019 r. w konkursie Costa Book Awards

Jack Fairweather został nagrodzony przez jury konkursu Costa Book Awards za najlepszą biografię roku 2019. Książka „The Volunteer” opowiada o losach rotmistrza Witolda Pileckiego i jego bohaterskiej postawie w obozie Auschwitz.

Szefowa jury konkursu Suzannah Lipscomb określiła biografię rotmistrza Pileckiego mianem mistrzowskiej: Głęboko poruszająca i przerażająca - mówiła na antenie radia BBC.

Z kolei autor zwycięskiej publikacji Jack Fairweather podkreślał fakt, że niewielu za granicą Polski dostrzega hekatombę Polaków w obozie Auschwitz: Wiemy dziś dobrze, czym było Auschwitz. Myślimy o przemysłowym, masowym morderstwie Żydów. Ale niewielu ludzi zna wczesną historię obozu, gdzie więziono polskich więźniów politycznych. (źródło: PAP)

Costa Book Awards, znana wcześniej jako Whitbread Book Awards, została zainaugurowana w 1971 roku. Jest przyznawana publikacjom o wysokich wartościach literackich, a także przystępnym dla czytelników. Spośród zwycięzców w poszczególnych kategoriach (powieść, debiut, książka dla dzieci, poezja, biografia) wybierana jest Costa Book of the Year – najlepsza książka 2019 roku.

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Jackiem Fairweatherem, przeprowadzonego przez Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr Karola Nawrockiego w ramach cyklu audycji „Wojna i Pamięć”.

Przypominamy również, że w sklepie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dostępne jest wydanie raportu Witolda Pileckiego z obozu Auschwitz.