"Sen" - pokaz przedpremierowy spektaklu

"Sen" - pokaz przedpremierowy spektaklu

Pokaz przedpremierowy przedstawienia teatralnego „Sen” odbył się dzisiaj, 15 czerwca na scenie sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sztuka jest efektem projektu edukacyjno-teatralnego dla młodzieży „Zmieniając perspektywę. Edycja II”.

Spektakl „Sen” przygotowany podczas warsztatów przez grupę uczniów pod czujnym okiem animatorki kultury i reżyserki Magdaleny Gajewskiej, dotyka tematyki działalności młodych osób, w tym harcerzy, na rzecz ruchu oporu - także w ramach działań konspiracyjnych małego sabotażu, w okresie okupacji podczas II wojny światowej. Na podstawie prawdziwych historii powstała opowieść o tym, jak młodość pełna entuzjazmu, ducha i pasji zderzyła się z brutalnością wojny, a głęboka solidarność przerodziła się w niespotykany wcześniej na taką skalę ruch. To spektakl o gotowości nastolatków do zaangażowania się w walkę o wolną Polskę. Hołd pamięci dla przeszłości, ale również inspiracja do wdzięczności za dzisiejszą wolność.

„Sen” powstał w ramach drugiej edycji autorskiego projektu Muzeum II Wojny Światowej „Zmieniając perspektywę”. Przypomnijmy, że efektem poprzedniej odsłony był spektakl „Zło dobrem zwyciężali”, który w bieżącym roku doczekał się europejskiej premiery w Essen.

Inicjator projektu „Zmieniając perspektywę”, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki, jeszcze przed spektaklem podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie „Snu”. Zwrócił też uwagę na szczególnie trudne zadanie, z którym mierzyła się młodzież:

II wojna światowa była inna niż wszystkie dotychczasowe wojny i mówię to dlatego, żeby chociaż na czas spektaklu nałożyć kontekstowe soczewki. Żebyśmy wiedzieli, przed czym stali młodzi aktorzy, żeby opowiedzieć tę historię. Aby wcielić się w te role, trzeba być naprawdę profesjonalistą mimo młodego wieku, trzeba być dojrzałym artystycznie, emocjonalnie i wykazać się wielkim kunsztem. Dlatego już teraz chciałem serdecznie podziękować wszystkim dzieciom, które wezmą udział w tym spektaklu, a także pani reżyser Magdalenie Gajewskiej, która ich do tego przygotowała. Chciałem też podziękować rodzicom tych dzieci, za to, że nam zaufali.

Publiczność licznie zgromadzona w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego, po spektaklu gromkimi oklaskami nagradzała młodych aktorów. Nie brakowało owacji na stojąco, podziękowań, kwiatów i wspólnych zdjęć. Młodzież udowodniła, że na scenie czuje się bardzo dobrze. Po raz pierwszy w tak profesjonalny sposób zetknęła się z nią Zofia Stanisławek, wcielająca się w rolę Danki, ps. „Dasia”:

Po raz pierwszy stykam się w tak profesjonalny sposób ze sceną. Gdy na nią wchodzę dostaję zastrzyk energii i nie mogę się doczekać rozpoczęcia pracy. Na początku spotykaliśmy się raz w tygodniu i przez długi okres czasu były to zajęcia podczas których poznawaliśmy się, pracowaliśmy nad głosem, panowaniem ciała. Dopiero w ciągu niecałych dwóch miesięcy pracowaliśmy bardzo intensywnie nad przedstawieniem 2-3 razy w tygodniu, a w ostatnich dniach nawet codziennie.

Zofia Stanisławek zwraca również uwagę na szczególny trud, którym została dotknięta młodzież w czasie II wojny światowej:

Taka, a nie inna sytuacja zmusiła bohaterów przedstawienia do szybszego wydoroślenia. Współcześnie mamy więcej możliwości, czasu, ułatwień... Oni musieli walczyć dosłownie o wszystko. To pokazanie dorosłości u bardzo młodych ludzi, którą my także musimy u siebie wykształcić.

W podobnym tonie wypowiada się Borys Wiśniewski, grający drużynowego Antka ps. „Szponar”.

To historia o nastolatkach oraz ich emocjach związanych z II wojną światową. Opowieść o tym jak próbują sobie z nią poradzić i po prostu w jaki sposób próbują przeżyć. To nie jest łatwe wcielać się w taką rolę, bo nie mamy wojennych doświadczeń. Niemniej to dla nas ciekawa i cenna lekcja.

Praca nad spektaklem w ramach projektu "Zmieniając perspektywę. Edycja II" trwała blisko pół roku. Na warsztaty zaproszone były zarówno osoby posiadające pewne obycie ze sceną, jak i te, które dopiero rozpoczynają przygodę z teatrem. Grupa spotykała podczas zajęć teatralnych i naukowych, a następnie prób scenicznych - mówi reżyser, Magdalena Gajewska:

W projekcie uczestniczyło 18-ścioro młodych aktorów, niemal wszyscy mają od 12 do 17 lat. Jest również kilkuletnia Iza, która brała udział w pierwszej edycji projektu „Zmieniając perspektywę”. Nie było castingu, uczestnicy zakwalifikowali się na warsztaty poprzez wolny nabór.

W przeciwieństwie do inauguracyjnej odsłony projektu, w ramach której powstał spektakl „Zło dobrem zwyciężali”, Magdalena Gajewska pracowała nad „Snem” z grupą znacznie starszych aktorów. Było to całkowicie inne doświadczenie:

Nie można powiedzieć, że z jedną grupą pracowało się lepiej lub gorzej, bardziej lub mniej jakościowo. To jest zupełnie inna praca, innymi narzędziami, zbudowana na innym sposobie komunikacji. Siłą rzeczy można było pracować dojrzalej emocjonalnie. Bardziej mogliśmy zagłębić się w postacie oraz zderzyć się z trudnymi sytuacjami życiowymi bohaterów. Taka nieco starsza, dojrzalsza grupa aktorów była w stanie przepracować te sytuacje, sięgnąć głębiej i bardziej świadomie rozmawiać o tych uczuciach, emocjach, stanach i postawach.

Magdalena Gajewska zaznacza, że chciała przygotować spektakl wartościowy, bogaty w treść, ale niepozbawiony atrakcyjnej formy:

Przyjęliśmy klasyczną formułę teatru dramatycznego opartego na dialogach, jednak bardzo bliskie są mi ruch, obraz, światło i wszystkie inne środki wyrazu wykorzystywane w teatrze. Staraliśmy się wszystko wyważyć. Słowo jest bardzo istotne, ale myślę, że nie przyćmiewa reszty. Bardzo istotną rolę ogrywa też muzyka skomponowana przez Jana Elfa Czerwińskiego, która świetnie współgra z dialogami oraz obrazami, tworzonymi przez aktorów ciałem.

Pracę z Magdaleną Gajewską ceni sobie natomiast Aleksandra Kosiak, która wcieliła się w rolę Alicji, ps. „Poziomka”:

Brałam udział w pierwszej edycji projektu, tym razem jest jeszcze bardziej profesjonalnie. To wszystko oczywiście dzięki pani Magdzie Gajewskiej. Jeżeli chodzi o samą pracę, to nie dostawaliśmy opisów naszych postaci - jedynie scenariusze z dialogami. Na tej podstawie z panią reżyser zastanawialiśmy się jak taka postać zachowałaby się w danej sytuacji, jaka jest i w jaki sposób ją zagrać.

W pokazie przedpremierowym udział wziął profesor Jerzy Grzywacz. Żołnierz Armii Krajowej i Powstaniec Warszawski wystąpił w scenie otwierającej spektakl jako świadek historii. Po przedstawieniu wzruszony prof. Grzywacz podkreślał, że twórcom „Snu” udało się przywrócić jego wojenne wspomnienia.

Kolejny pokaz przedpremierowy jutro, 16 czerwca. Bilety na dostępne są w sprzedaży na naszej stronie internetowej (https://bilety.muzeum1939.pl/) oraz w kasach Muzeum. Kolejne przedstawienia dla uczniów trójmiejskich szkół zaplanowano na sezon jesień-zima 2019.

Sztuka skierowana jest do widzów powyżej 12 roku życia.

Obsada: Barbara Andrzejewska, Aleksandra Dacka, Mateusz Gadomski, Hanna Irzyńska, Aleksandra Kosiak, Jagna Kosiak, Izabela Kosiak (gościnnie), Michał Kurdziel, Agata Małachowska, Amadeusz Mazur, Anna Meller, Katarzyna Meller, Kamila Mielewczyk, Zofia Stanisławek, Hanna Stankiewicz, Klaudia Szymańska, Borys Wiśniewski, Milena Zimny. Gościem specjalnym występującym w pierwszym pokazie przedpremierowym był profesor Jerzy Grzywacz, Żołnierz Armii Krajowej i Powstaniec Warszawski.
 
Reżyseria: Magdalena Gajewska – pracownik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, animatorka kultury, instruktorka teatralna i reżyser spektakli teatralnych z udziałem najmłodszych, pedagog, trener Odysei Umysłu. Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, później Animacji Kultury na Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła pierwszy i drugi stopień Szkoły Dramy Stosowanej. Doświadczenie pedagogiczne zdobyła podczas Studiów Pedagogicznych, pracy w szkole oraz licznych działań twórczych z dziećmi i młodzieżą. Współpracowałam między innymi z Instytutem Pamięci Narodowej, Europejskim Centrum Solidarności, Gdańskim Archipelagiem Kultury, CSW Łaźnia 2, Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Żuławskim Ośrodkiem Kultury, Iławskim Centrum Kultury i Starogardzkim Centrum Kultury.

Muzyka: Jan Elf Czerwiński
Scenografia i wizualizacje: Wanda Piskorska
Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Patronat honorowy: sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Mecenat: Grupa Energa - Mecenas Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku