Koncert kolęd i pastorałek „Wokoło szopy” Rodziny Pospieszalskich, fot. M. Bujak

Rodzina Pospieszalskich wystąpiła w Muzeum II Wojny Światowej z koncertem kolęd i pastorałek „Wokoło szopy”.

W sobotę, 28 grudnia w Muzeum II Wojny Światowej z koncertem kolędowo-pastorałkowy wystąpiła  Rodzina Pospieszalskich, najbardziej znana i ceniona w Polsce muzyczna rodzina.

Na scenie zabrzmiały polskie kolędy i pastorałki w autorskich opracowaniach. Niejednokrotnie znane klasyczne wersje kolęd otrzymały nowy folkowy anturaż lub energetyczną jazzowo-rockową aranżację.

Koncert kolęd „Wokoło szopy” w wykonaniu Rodziny Pospieszalskich, był okazją do ponownego doświadczenia atmosfery bożonarodzeniowej i dzielenia się radością wspólnego kolędowania, tym bardziej, że muzycy zachęcali publiczność do śpiewania. Nie zabrakło również momentów refleksji dzięki poruszającym wspomnieniom o tych, którym przyszło przeżywać czas świąt w latach okupacji.
Dr Karol Nawrocki Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przywitał zebranych i przypomniał o tym, jak święta Bożego Narodzenia przeżywali Polacy w trudnych czasach II wojny światowej:

Pewną perspektywę naszemu dzisiejszemu spotkaniu  wokół bożonarodzeniowych kolęd i pastorałek nadadzą wizualizacje, które pojawią się w trakcie koncertu, a wśród nich motyw szopki przygotowanej przez więźniarki w 1944 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Ta bożonarodzeniowa szopka, dała im szansę na chwilową ucieczkę przed II wojną światową do normalności, do życia rodzinnego, a przez symbolikę była nadzieją  na odzyskanie wolności i dodała mocy osadzonym tam więźniarkom.

Wizualizacjom przygotowanym przez Mateusza Pudlisa opartym o muzealne eksponaty towarzyszyły również poruszające wspomnienia osób, którym przyszło przeżywać czas świąt w latach okupacji, były to fragmenty archiwalnych notacji ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Podczas koncertu „Wokoło szopy” niezwykłą świąteczną energię tworzyli muzycy dwóch pokoleń. Rodzina Pospieszalskich gra wspólnie od wielu lat, pierwszą płytę z kolędami nagrała w latach 90. XX wieku. W Gdańsku wystąpili oprócz nestorów rodu, czyli Jana Pospieszalskiego- basisty, kontrabasisty, kompozytora, znanego chociażby z zespołu Voo Voo i jego brata Mateusza Pospieszalskiego- multiinstrumentalisty, kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, zdobywcy wielu muzycznych nagród: Barbara Pospieszalska  (skrzypce, wokal), Lidia Pospieszalska  (wokal, bębenek obręczowy), Natalia Pospieszalska  (flet, wokal), Paulina Pospieszalska (flet, wokal), Barbara-Ewa Pospieszalska (fortepian, wokal), Franciszek Pospieszalski (kontrabas, gitara basowa, wokal), Karol Pospieszalski (gitara, altówka, trąbka, tuba, wokal), Łukasz Pospieszalski (fortepian, instrumenty klawiszowe, wokal), Marcin Pospieszalski (skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, wokal), Marek Pospieszalski (saksofon, klarnet, wokal), Mikołaj Pospieszalski (kontrabas, gitara basowa, skrzypce, wokal), Nikodem Pospieszalski (perkusja, wokal), Szczepan Pospieszalski (trąbka, wokal) rodzinie towarzyszyli Jan Karpiel – Bułecka (muzyk, tancerz, gawędziarz, animator i popularyzator folkloru góralskiego) oraz Bartłomiej Kudasik (muzyk, członek zespołu Zakopower).