Przywódcy państw europejskich zwiedzają wystawę. Fot. Roman Jocher.

Przedstawiciele państw europejskich na wystawie '45. Koniec wojny w 45 eksponatach.

7 maja 2015 r. na zaproszenie Prezydenta Bronisława Komorowskiego na uroczystości obchodów 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej do Gdańska przybyli przywódcy państw europejskich. Odwiedzili wystawę przygotowaną przez nasze Muzeum i wzięli udział w debacie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia z galerii fotografii.

W debacie wzięło udział siedemnastu repreznetantów państw i instytucji m.in. prezydenci: Polski - Bronisław Komorowski, Bułgarii - Rosen Plewnelijew, Chorwacji - Kolinda Grabar-Kitarović, Cypru - Nikos Anastasiadis, Czech - Milosz Zeman, Estonii - Toomas Hendrik Ilves, Litwy - Dalia Grybauskaite, Rumunii - Klaus Iohannis, Ukrainy - Petro Poroszenko, premier Słowacji Robert Fico, były prezydent Niemiec Horst Koehler, a także przewodniczący parlamentów Hiszpanii i Łotwy, zastępca przewodniczącego parlamentu Węgier oraz minister obrony Francji. Przed pomnikiem sąsiadującym z Europejskim Centrum Solidarności obecny był także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przedmiotem rozważań debaty, była integracja europejska i współczesne znaczenie lekcji wyciągniętej z II wojny światowej. Jako motto posłużył cytat z dokumentu, który przeszedł do historii pod nazwą „Deklaracja Schumana” (9 maja 1950) – „Nie było Europy, mieliśmy wojnę”. Jego autorem był Robert Schuman, minister spraw zagranicznych Francji, proponujący partnerom europejskim wspólną koordynację produkcji stali i wydobycia węgla. Europejska Wspólnota Węgla i Stali była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się w Unię Europejską.