Promocja polskiego komiksu wojennego "Westerplatte. Załoga śmierci"/ fot.Mikołaj Bujak

Promocja polskiego komiksu wojennego "Westerplatte. Załoga śmierci"

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się premiera najnowszego wydania bestsellerowego komiksu o historii obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte 1-7 września 1939 r. "Westerplatte. Załoga śmierci", autorstwa Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, Krzysztofa Wyrzykowskiego, Witolda Tkaczyka. Premierze książki, towarzyszyła prezentacja filmu dotyczącego projektu rewitalizacji i rewaloryzacji półwyspu Westerplatte.

Wydarzenie swoją obecnością uświetnił Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Spotkanie z twórcami i wydawcą przybliżyło gościom kulisy powstawania komiksu, pracę nad jego trzema kolejnymi wydaniami oraz pozwoliło zapoznać się z ciekawostkami związanymi z dodatkowymi materiałami zawartymi w publikacji, a dotyczącymi głównie badań archeologicznych prowadzonych od 2016 r. na Westerplatte przez Oddział Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Komiks obchodzi swoje 14 urodziny i ku zaskoczeniu samych autorów, stał się prekursorem nowego gatunku komiksów w Polsce. W powstającej właśnie antologii polskiego komiksu prof. dr hab. Jerzy Szyłak, najbardziej znany polski badacz komiksowy, opisał tę publikację jako „jedyny i wzorcowy komiks historyczny” – co dla twórców tej publikacji jest ogromnym wyróżnieniem.