Promocja periodyku „Wojna i Pamięć. Czasopismo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”

Pierwszy numer periodyku „Wojna i Pamięć. Czasopismo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” zostanie zaprezentowany już 5 marca. Początek promocji rocznika o godz. 17.30 w Kinie Muzeum.

Periodyk „Wojna i Pamięć. Czasopismo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” został założony w 2018 r. Celem muzealnego rocznika jest publikowanie wyników badań dotyczących różnych aspektów genezy, przebiegu i konsekwencji II wojny światowej. Jego łamy są również otwarte na teksty poświęcone naukowej refleksji nad pamięcią o tym z największych konfliktów w dziejach oraz prace dotykające problematyki istoty funkcjonowania systemów totalitarnych. „Wojna i Pamięć” jako czasopismo wydawane przez instytucję muzealną jest również otwarte na naukowe publikacje z zakresu gromadzenia i ochrony: zabytków, zbiorów i materiałów dokumentacyjnych związanych z historią II wojny światowej, w tym zwłaszcza z wrześniem 1939 r. Ważnym elementem treści periodyku mają być także artykuły źródłowe i naukowo opracowane relacje świadków.

Przy redakcji czasopisma „Wojna i Pamięć” działa rada naukowa, będąca organem opiniodawczo-doradczym redaktora naczelnego. W jej skład wchodzą: prof. dr hab. Waldemar Rezmer (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski (Uniwersytet Gdański), prof. dr hab. Albert Kotowski (Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), dr Wojciech Kozłowski (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego w Warszawie), prof. dr hab. Natalja Lebiediewa (Rosyjska Akademia Nauk w Moskwie), dr Witold Medykowski (Yad Vashem w Jerozolimie), dr Violetta Rezler-Wasielewska (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu), dr Igor Shschupak (Muzeum Pamięci o Narodzie Żydowskim i Holocauście na Ukrainie w Dnieprze), prof. dr hab. Mariusz Wołos (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), prof. dr hab. Stanisław Żerko (Instytut Zachodni w Poznaniu).

5 marca 2020 r. (czwartek)
godz.: 17.30
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku