Promocja książki „Światopogląd w działaniu. Heinrich Himmler i jego wizja rasowego imperium III Rzeszy”

Promocja książki „Światopogląd w działaniu. Heinrich Himmler i jego wizja rasowego imperium III Rzeszy”

28 września 2023 roku w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się kolejna odsłona cyklicznego wydarzenia pt. „Spotkania z historią”. Tym razem naszym gościem była dr Alicja Bartnicka, autorka jednej z najnowszych publikacji MIIWŚ „Światopogląd w działaniu. Heinrich Himmler i jego wizja rasowego imperium III Rzeszy”. 

Rozmowę z autorką poprowadził dr Tomasz Ceran, kierownik Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Bydgoszczy. 

Autorka publikacji podczas spotkania podkreśliła jak niebezpieczne było przekroczenie granicy między mglistym wyobrażeniem „idealnej” rzeczywistości, która narodziła się w umyśle Himmlera, a losem milionów ludzi. Badaczka poświęciła swoją książkę Heinrichowi Himmlerowi, zwanemu prawą ręką Hitlera. Dzięki temu opracowaniu można odkryć liczne oblicza Reichsführera-SS – nie tylko jednego z największych zbrodniarzy wojennych, ale również przebiegłego polityka.

Trudna tematyka polityki rasowej III Rzeszy i sylwetka jednego z jej twórców – Heinricha Himmlera wzbudziła zainteresowanie wśród zebranych. Świadczy to o nieustającej potrzebie prezentowania historii II wojny światowej. Wydarzenie zakończyło się licznymi pytaniami oraz dyskusją. Dziękujemy wszystkim za udział.