Przejdź do treści

Poznaj #WystawyCzasoweM2WS - "Westerplatte w 7 odsłonach" cz. 2 | #M2WSwirtualnie

23/04/2020 - 15:28
Poznaj #WystawyCzasoweM2WS - "Westerplatte w 7 odsłonach" cz. 2 | #M2WSwirtualnie

WYSTAWA CZASOWA
Westerplatte w 7 odsłonach. Prezentacja zabytków pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte
1 IX 2017 –31 IX 2018

 

Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło 
Św. Jan 6,12

#zostańwdomu i w ramach akcji #M2WSwirtualnie poznaj #WystawyCzasoweM2WS. Dziś przedstawiamy kolejną część ekspozycji "Westerplatte w 7 odsłonach. Prezentacja zabytków pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte". 

Poznaj wystawę "Westerplatte w 7 odsłonach. Prezentacja zabytków I etapu badań archeologicznych na Westerplatte". Wystawa pokazuje zabytki pozyskane podczas I Etapu Misji Archeologicznej na Westerplatte w sezonie 2016 , która swoim zasięgiem objęła teren Willi Oficerskiej oraz Wartownię nr 5 i jej najbliższe otoczenie. Eksponaty archeologiczne zostały zaprezentowane wokół 7 tematów nawiązujących do miejsc przeprowadzonych wykopalisk archeologicznych. 

Dziś prezentujemy historię Wartowni nr 5 oraz związane z nią eksponaty. Podczas bombardowania składnicy 2 września 1939 r. Wartownia nr. 5 została trafiona prawdopodobnie dwoma niemieckimi bombami lotniczymi o wagomiarze 50 kg, które spowodowały eksplozję znajdującej się w Wartowni amunicji. Walące się ściany górnej kondygnacji Wartowni pogrzebały pod gruzami co najmniej 6 jej obrońców. 

Zapraszamy do odkrywania kolejnych tajemnic Westerplatte w cyklu #WystawyCzasoweM2WS.

Zapoznaj się z historią Wartowni nr 5 przedstawioną na wystawie. Plansze dostępne > > > TUTAJ
Wstęp do wystawy. Plansze dostępne > > > TUTAJ