Przejdź do treści

POLSKI CHÓR KAMERALNY WYSTĄPIŁ Z OKAZJI 100. ROCZNICY ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

01/02/2020 - 19:31
POLSKI CHÓR KAMERALNY WYSTĄPIŁ Z OKAZJI 100. ROCZNICY ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM / fot. M. Bujak

W Muzeum II Wojny Światowej Gdańsku zorganizowany został koncert z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Polski Chór Kameralny pod batutą maestro Jana Łukaszewskiego wykonał pieśni przepełnione polskością oraz miłością do morza, m.in. Zachodni wiatr Henryka Jabłońskiego, Od morza jesteśmy Leona Łukaszewskiego czy Ave Maris Stella Pawła Łukaszewskiego.

Wydarzenie, które odbyło się w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego, nawiązywało do wydarzeń z dnia 10 lutego 1920 r. Wówczas generał Józef Haller dokonał w Pucku uroczystych zaślubin Polski z morzem. Był to symboliczny moment powrotu Rzeczpospolitej po ponad 123 latach zaborów nad Bałtyk. Generał Haller, wjeżdżając konno w morze, wrzucił do wody jeden z dwóch pierścieni, podarowanych mu przez Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku. Na brzegu morza umieszczono i poświęcono, na pamiątkę wydarzenia, słup z wizerunkiem orła dynastii Jagiellonów, a pod nim podpis: Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze.

Przed koncertem Wiktor Kamiński, dyrektor gdańskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, wręczył na ręce zastępcy dyrektora MIIWŚ w Gdańsku prof. Grzegorza Berendta okolicznościową monetę:

Dzisiejszym spotkaniem zaczynamy właściwie obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Osobą ściśle związaną z tym wydarzeniem był gen. Józef Haller. Korzystając z tej okazji chciałbym przekazać Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – szczególnie dyrekcji Muzeum – srebrną monetę wydaną przez Narodowy Bank Polski właśnie z wizerunkiem gen. Józefa Hallera. Również proszę potraktować tę okoliczność jako symboliczne podziękowanie za całą pracę, jaką Muzeum wykonuje, a w dzisiejszych czasach jest to szczególnie istotne, kiedy mamy do czynienia z sytuacją, gdy próbuje się na nowo pisać historię, w tym historię II wojny światowej. Placówki takie jak ta mają szczególną rolę do odegrania.

Prof. Grzegorz Berent odbierając monetę, zwrócił uwagę na misję, którą realizuje Muzeum II Wojny Światowej:

Dyrekcja i cały zespół Muzeum stara się upamiętniać ważne wydarzenia z historii, w pierwszej kolejności te związane z II wojną światową, ale też wszystkie inne, które są związane z czynem niepodległościowym. (…) Losy osób, które odzyskiwały Pomorze dla Polski, wiążą się z misją Muzeum, dlatego że niemała część z nich w 1939 roku w wyniku zbrodni pomorskiej padła ofiarą najeźdźców niemiecko-nazistowskich i ich los skończył się w Lesie Piaśnickim, w Lesie Szpęgawskim oraz w dziesiątkach innych miejsc kaźni na terenie Pomorza, więc jest ten związek miedzy czynem, sukcesami II Rzeczpospolitej i tragedią tych, którzy dla Polski pracowali i jej służyli.

Koncert rozpoczął się od pieśni Nasz Bałtyk do słów Stanisława Rybki-Myriusza, powstałej w 1919 r. na fali powszechnej radości po odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. dostępu do morza. Utwór stał się hymnem polskiej floty – to właśnie jej dedykował utwór sam autor, Feliks Nowowiejski. Kompozytor słynnej Roty do tekstu Marii Konopnickiej był także autorem kolejnej pieśni – Zaślubiny Polski z Bałtykiem. Następnie Polski Chór Kameralny wykonał należącą do nurtu klasyki marynistycznej pieśń Od morza jesteśmy Leona Łukaszewskiego oraz utwory Fale, Żółty kuter oraz Sieci – również tego autora – składające się na tryptyk zatytułowany Trzy obrazki morskie. Publiczność w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego, miała także okazję wysłuchać łacińskiej antyfony maryjnej Ave Maris Stella w kompozycji Pawła Łukaszewskiego, Pieśni o żołnierzach z Westerplatte, którą ubrał w warstwę muzyczną Wojciech Łukaszewski oraz Suity kaszubskiej Anny Rocławskiej-Musiałczyk, gdańskiej kompozytorki młodego pokolenia. Polski Chór Kameralny godzinny występ zwieńczył przebojem Henryka Hubertusa Jabłońskiego Zachodni wiatr. Utwór pierwotnie wykonywała Marta Mirska, a na język chóralny szlagier ten przełożył Andrzej Borzym, twórca m.in. brawurowych opracowań chóralnych piosenek z repertuaru Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Publiczność owacjami na stojąco zachęciła jeszcze artystów do wykonania dwóch kolejnych utworów spoza programu koncertu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Polski Chór Kameralny, Miasto Gdańsk i Narodowe Centrum Kultury. Szczególne podziękowania należą się dyrektorowi NCK dr. hab. Rafałowi Wiśniewskiemu za inicjatywę i możliwość przeprowadzenia koncertu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Utwory pod kierunkiem maestro Jana Łukaszewskiego wykonał Polski Chór Kameralny:

SOPRANY: Katarzyna Herrmann, Anna Kondek, Wiesława Łukaszewska, Dagmara Piotrowska, Sabina Szwed, Ludwika Wujtewicz,
ALTY: Danuta Mackiewicz, Bożena Nadolska, Agata Sierańska, Katarzyna Wittschenbach, Klaudia Żmigrodzka,
TENORY: Damian Bykowski, Kacper Kłosiński, Krzysztof Pękała, Jerzy Stelmański, Lech Wittschenbach, Leszek Gołąb,
BASY: Rafał Brzeziński, Mariusz Czapiewski, Andrzej Macierzyński, Sebastian Mandziej, Janusz Sierla, Krzysztof Stachowski.

Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół dokonał 660 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów, jak H. M. Górecki, W. Kilar czy K. Penderecki. Współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne. Oprócz ponad 80 płyt CD Polski Chór Kameralny nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 21 razy nominowane do nagrody Fryderyka, a pięciokrotnie ją zdobyły. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’Or − nagród przyznawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej. Należy do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO. Polski Chór Kameralny jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

Jan Łukaszewski jest zarówno dyrygentem, jak i dyrektorem Polskiego Chóru Kameralnego, profesor sztuk muzycznych, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Występuje jako dyrygent z takimi orkiestrami jak m.in. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Academy of Ancient Music czy Venice Baroque Orchestra. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii. Zasiada w jury konkursów chóralnych, m.in. w Japonii, Walii, na Litwie, we Włoszech oraz Szwajcarii. Jest także jurorem konkursów kompozytorskich w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech i we Włoszech. Jest pomysłodawcą m.in. Międzynarodowych Sympozjów Muzyki Chóralnej i Dni Bachowskich  oraz Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, organizowanego w Gdańsku od 2006 r. Od 1972 r. prowadzi także Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses.

Patroni medialni koncertu: TVP 3 Gdańsk, TVP Kultura, Radio Gdańsk, www.gdansk.pl, Trójmiasto.pl.