Pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Była sobie piosenka” dla kpt. Władysława Dąbrowskiego, uczestnika walk pod Monte Cassino, harcerzy i uczestników obchodów 80. rocznicy tej bitwy.

Pokaz specjalny filmu „Była sobie piosenka” dla kpt. Władysława Dąbrowskiego, uczestnika walk pod Monte Cassino, harcerzy i uczestników obchodów 80. rocznicy tej bitwy

W zeszły czwartek (27 czerwca) w naszym muzeum gościliśmy kpt. Władysława Dąbrowskiego, jednego z bohaterów filmu dokumentalnego „Była sobie piosenka” (reż. Mateusz Koldun), wyprodukowanego z okazji 80. rocznicy walk pod Monte Cassino przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Wspomnienia kpt. W. Dąbrowskiego, uczestnika walk pod Monte Cassino, stały się kanwą narracyjną, na której zbudowana została opowieść o historii pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wizyta bohatera we Włoszech na obchodach rocznicy bitwy, sfilmowana przez naszych pracowników, zestawiona została w dokumencie z licznymi materiałami archiwalnymi, wypowiedziami ekspertów i dopełniona muzyką.
 
W zamkniętym pokazie filmowym uczestniczyli także harcerze i harcerki. Po projekcji wzięli udział w rozmowie z kpt. W Dąbrowskim, który chętnie odpowiadał na pytania i dzielił się swoimi wspomnieniami z walki pod Monte Cassino oraz refleksjami na temat obejrzanego filmu.
 

Aktualnie film znajduje się w obiegu festiwalowym, a następnie będzie prezentowany w ramach specjalnych pokazów kinowych.