Pokaz specjalny filmu „Aida” z prelekcją dr Mašy Guštin

Pokaz specjalny filmu „Aida” z prelekcją dr Mašy Guštin

25 listopada (czwartek) o godzinie 17.30 zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić, który odbędzie się w Kinie Muzeum (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku). Przed rozpoczęciem seansu zostanie wygłoszona prelekcja poświęcona twórczości reżyserki oraz tragicznym wydarzeniom związanym z masakrą w Srebrenicy, która miała miejsce w 1995 roku podczas wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Wprowadzenia w tematykę filmu dokona dr Maša Guštin, wykładowczyni uniwersytecka specjalizująca się w filmografii oraz kulturze bałkańskiej (Zakład Slawistyki i Studiów Bałkańskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego).


Wstęp na pokaz jest biletowany (15 zł – bilet normalny; 10 zł – bilet ulgowy). Sprzedaż biletów prowadzona jest w kasach Muzeum II Wojny Światowej oraz online za pośrednictwem strony internetowej (www.muzeum1939.pl).

*** BILETY NA POKAZ ZOSTAŁY WYPRZEDANE ***

 

AIDA
Tytuł oryginalny: Quo Vadis, Aida?
Reżyseria: Jasmila Žbanić
Występują: Jasna Duričić, Raymond Thiry,
Reinout Bussemaker, Johan Heldenbergh
Kraj produkcji: Polska, Niemcy, Francja,
Holandia, Norwegia, Austria, Turcja,
Rumunia, Bośnia i Hercegowina
Rok produkcji: 2020
Język oryginalny: angielski, bośniacki, holenderski, serbski, chorwacki
Gatunek: dramat
Czas: 101 minut
Kategoria wiekowa: 15+

Opis filmu: To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. – mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aidy”.

Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw „Aidę” mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Szarlatan”, „Obywatel Jones”), zmontował ją Jarosław Kamiński („Zimna wojna”, „Śniegu już nigdy nie będzie”), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk („Ślepnąc od świateł”), a polską producentką „Aidy” jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami „Idy” i „Zimnej wojny”. (Opis dystrybutora filmu; Gutek Film)

 

Najważniejsze nominacje i nagrody dla filmu „Aida” na festiwalach filmowych:
Oscary 2021 – nominacja w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy
Bafta 2021 – nominacje w kategoriach: Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
MFF Rotterdam 2021 – Nagroda Publiczności
MFF Wenecja 2020 – udział w konkursie głównym

 

Jasmila Žbanić - urodziła się w 1974 r. w Sarajewie i tam też ukończyła Acadamy of Performing Arts. Zanim została reżyserką, pracowała jako animatorka lalek w Bread and Puppet Theater w Vermont, a także jako klaun na warsztatach Lee Delong. Jej debiut „Grbavica” (2006) został nagrodzony główną nagrodą – Złotym Niedźwiedziem – na 56. Berlinale, zdobył też uznanie na innych festiwalach i odniósł międzynarodowy sukces – był dystrybuowany w 40 krajach. Jej drugi film, „W drodze” (Na putu, 2010), swoją światową premierę również miał w Berlinie, w Konkursie Głównym. W 2021 roku, po kilku latach przerwy, wróciła z filmem „Aida” (Quo Vadis, Aida?), tym razem premierowo do Konkursu Głównego 77. MFF w Wenecji.


dr Maša Guštin - wykładowczyni uniwersytecka specjalizująca się w filmografii oraz kulturze bałkańskiej. Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Slawistyki i Studiów Bałkańskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jest absolwentką studiów slawistycznych na Wydziale Literaturoznawstwa Porównawczego i Slawistyki na Uniwersytecie w Innsbrucku. 
 


Prowadzimy internetową sprzedaż biletów do kina (KUP BILET). Bilety można nabyć również w kasach Muzeum w godzinach ich otwarcia (Informacja o godzinach otwarcia muzeum i pracy kas biletowych: KLIKNIJ TUTAJ). W dni wyświetlania filmów kasy są otwarte od godz. 9.30 do rozpoczęcia ostatniego seansu). 

Ceny biletów: 15 zł – normalny / 10 zł – ulgowy


Informacja | tel.: +48 58 760 09 60; e-mail: info@muzeum1939.pl


Zasady bezpieczeństwa związane z epidemią wirusa COVID-19

1. Widz zobowiązany jest do dezynfekcji rąk przed wejściem do sali kinowej. Płyn do dezynfekcji znajduje się przed wejściem do sali kinowej.
2. Udział widza w seansie kinowym jest dopuszczalny pod warunkiem zakrycia ust i nosa. Zakrycie ust i nosa za pomocą maseczki lub innych dozwolonych materiałów powinno nastąpić przed wejściem do budynku Muzeum II Wojny Światowej.
3. Widzowie zobowiązani są do ustawienia się w kolejce (do zakupu biletów, do wejścia do sali kinowej) z zachowaniem dwumetrowego dystansu między osobami w kolejce. Prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu również podczas opuszczania sali kinowej.
4. Kino udostępnia do sprzedaży nie więcej niż 75% miejsc na sali z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. Prosimy o zajmowanie miejsc zgodnie ze wskazanym na bilecie oznaczeniem miejsca. Dostępna pula biletów została ograniczona w sposób zgodny z wytycznymi dla kin sformułowanymi przez MKiDN oraz GIS.
5. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy internetowy zakup biletów za pośrednictwem strony: bilety.muzeum1939.pl
6. W przypadku zakupu biletów w kasie widz zostanie poproszony o podanie swoich danych kontaktowych na wypadek stwierdzenia u któregoś z uczestników seansu zakażenia SARS-CoV-2. Dane zbierane są w celu poinformowania o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną.
7. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów zdrowotnych podczas pobytu w kinie, widz jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym fakcie dyżurującego biletera.

8. Niestosowanie się do powyższych zasad będzie traktowane jako narażenie bezpieczeństwa innych osób. Osoby niestosujące się do zasad bezpieczeństwa nie będą mogły uczestniczyć w seansie filmowym.