okładka płyty, źródło Radio Gdańsk

#Pamięć. Katyń 1940 / Smoleńsk 2010

Już 4 kwietnia o godzinie 19:00 zapraszamy na antenę oraz stronę internetową Radia Gdańsk na wyjątkowy koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz premierę płyty #Pamięć. Katyń 1940 / Smoleńsk 2010.

10 kwietnia to dla Polski bardzo bolesna rocznica. W tym dniu w 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Mackiewicz-Kaczyńską, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, politycy, urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego, duchowni, działacze społeczni. Przedstawiciele elity państwa polskiego reprezentujący wszystkie opcje ideowe i polityczne. Zginęli na służbie, chcąc oddać hołd tysiącom polskich oficerów, żołnierzy i policjantów  zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku w ramach Zbrodni Katyńskiej. Zginęli, ponieważ żywa była w nich narodowa pamięć. Pielęgnowanie tej pamięci jest również obowiązkiem nas wszystkich, w tym mediów narodowych realizujących misję publiczną.

Katyń 1940. Smoleńsk 2010. Te dwie daty zostały połączone daniną polskiej krwi na „nieludzkiej ziemi”. W ich 80. i 10. rocznicę zapraszamy do wspólnego wysłuchania koncertu – wyjątkowego  muzycznego memento i hołdu dla tych, którzy zginęli.

W sobotę 4 kwietnia 2020 roku o godzinie 19 w studio radiowym im. Janusza Hajduna w Gdańsku odbędzie się mistrzowski koncert. Utwory Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego wykona Szymon Nehring, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz zwycięzca  XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie.

Krótką refleksję historyczną przedstawią Adam Chmielecki, prezes Zarządu Radia Gdańsk oraz dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Całość poprowadzi dyrektor artystyczny Radia Gdańsk Konrad Mielnik.

Po koncercie w specjalnej audycji zostaną zaprezentowane fragmenty wydawnictwa, opartego na audycjach archiwalnych Radia Gdańsk. Dwie siedemdziesięciominutowe płyty to fascynujący zbiór reportaży oraz dokumentów, dedykowanych pamięci rodaków, którzy zginęli za wolną Polskę w 1940 i 2010 roku. W niezwykły sposób, słowami bliskich i przyjaciół nagranymi przed dziesięciu laty, przypomnimy związanych z Pomorzem: Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Małżonkę Prezydenta Marię Mackiewicz-Kaczyńską, Przemysława Gosiewskiego, Izabelę Jarugę-Nowacką, admirała Andrzeja Karwetę, Macieja Płażyńskiego, Arkadiusza Rybickiego, Leszka Solskiego, Annę Walentynowicz. Przypomnimy Ich idee oraz zaangażowanie w sprawy międzynarodowe, polskie i pomorskie. Wskażemy zagadnienia życia politycznego i społecznego, którym poświęcali czas i uwagę. Spróbujemy spojrzeć na ich życie i dokonania jak na źródło, z którego nadal możemy czerpać, dzisiaj i współcześnie.

Zapraszamy do wspólnego słuchania Radia Gdańsk w sobotę, 4 kwietnia, w godzinach 19–21. Koncert i prezentacja płyty transmitowane będą na antenie Radia Gdańsk oraz w internecie na stronie www.radiogdansk.pl w zakładce „Słuchaj”. Streaming wideo z koncertu będzie prowadzony na żywo na stronie internetowej rozgłośni oraz na kanale Radia Gdańsk w serwisie YouTube.

Organizatorami koncertu i promocji płyty #Pamięć. Katyń 1940 / Smoleńsk 2010 są: Radio Gdańsk, Muzeum II Wojny Światowej, Totalizator Sportowy  – właściciel marki  Lotto oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Koncert oraz promocja płyty odbędą się pod patronatem honorowym wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.

#M2WSKulturalnie
Aktualności związane z działalnością kulturalną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.