Przejdź do treści
Otwarcie wystawy „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Agresja na Polskę 1939”

Otwarcie wystawy „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Agresja na Polskę 1939”

4 września w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miało miejsce otwarcie wystawy czasowej „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem – Agresja na Polskę 1939”. 

Otwarcie wystawy było pierwszym punktem programu trzydniowej, międzynarodowej konferencji World Battlefield Museums Forum, która odbywa się w Muzeum w dniach 4 – 6 września  2018 r.

Dzisiejszy wernisaż swoją obecnością uświetnili: p. Paulina Florianowicz, Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawiciele muzeów pól bitewnych z całego świata. 

Wystawę otworzył Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który zwrócił się do zebranych w następujących słowach: „»Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem« - to słowa Adolfa Hitlera wypowiedziane w sierpniu 1939 roku podczas narady kadry oficerskiej Wehrmachtu – po takich słowach nie mogło się stać nic dobrego, po takich słowach rozpętano w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej wojnę, która okazała się prawdziwym pandemonium. (…) I choć bardzo ciężko liczbami opisać historię II wojny światowej, to gdy uzmysłowimy sobie, że podczas II wojny światowej zginęło sześć milionów polskich obywateli, a to oznacza dwadzieścia trzy procent wszystkich mieszkańców II Rzeczpospolitej, to zobaczymy, że jest to zbrodnia nieporównywalna z żadną inną – życie stracił co piąty Polak”.

Następnie, głos zabrała p. Paulina Florianowicz, Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Z wielką przyjemnością otwieram dzisiejszą wystawę, która jest przedsięwzięciem historycznym, edukacyjnym i ma przybliżyć szerokiej publiczności ważny okres w naszej historii, choć data 1 września 1939 roku jest datą, której nikomu z nas nie trzeba przybliżać. Zajmując się na co dzień dziedzictwem kulturowym w Ministerstwie Kultury w Warszawie – mieście, którego miało nie być, nie ma dnia, abyśmy nie robili odniesień właśnie do tej daty. 1  września to data, która należy do historii każdej polskiej rodziny. Mam nadzieję, ze każdy z nas oglądając wystawę wspomni historię własnej rodziny, bo jesteśmy potomkami tych, którzy cudem tę wojnę przeżyli”.

O wystawie:
Przytoczone w tytule wystawy słowa Adolfa Hitlera ukazują prawdziwy cel inwazji na Polskę. Przygotowana wystawa przedstawia sytuację Polski i jej obywateli wobec niemieckiej i sowieckiej agresji we wrześniu 1939 roku oraz początku okupacji. To ukazanie niszczycielskiego i terrorystycznego charakteru tej wojny, prowadzącego do zastraszenia i zniewolenia okupacyjnego Polaków. Ekspozycja rozpoczyna się opowieścią o ostatnim dniu sierpnia oraz wybuchu II wojny światowej. Na kolejnych planszach skupiono się na integralnych częściach planu wojny totalnej prowadzonej przez Niemcy takich jak: naloty, terror wobec cywilów, represje czy zbrodnie na jeńcach wojennych. Narrację dopełnia historia oblężenia Warszawy i agresji sowieckiej, której konsekwencją był rozbiór Polski. W ostatniej części wystawy opowiedziano o początkach okupacji i konspiracji. 

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających na poziomie –3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.