Muzeum II Wojny Światowej

Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

2 kwietnia 2020 r. portal OKO.press opublikował tekst p. Estery Flieger zatytułowany „Muzeum lepiej omijać szerokim łukiem”. Co minister Gliński zrobił z pamięcią o II wojnie światowej. Stanowi on zdaniem Muzeum wyraz nierzetelności publicystycznej. Jego autorka ucieka się do przedstawiania informacji nieprawdziwych, nieścisłych (zmanipulowanych) oraz pomijania faktów dotyczących dynamicznego rozwoju aktywności Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ostatnich trzech latach.

Nieprawdziwe twierdzenia, nieścisłości i pomijanie istotnych faktów obecne w tekście p. E. Flieger są próbą dyskredytacji działań Muzeum II Wojny Światowej pod dyrekcją dr. Karola Nawrockiego, których wymierne efekty przedstawiają m.in. załączone poniżej raporty roczne. Należy podkreślić, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: głośno i wyraźnie zabrało głos w sprawie kłamstw Władimira Putina z grudnia 2019 r., zrzucającego na Polskę winę za rozpętanie II wojny światowej; posiada znaczące osiągnięcia w prowadzonej działalności statutowej; organizuje liczne wydarzenia o charakterze naukowym i kulturalnym zarówno w zakresie ogólnopolskim, jak i międzynarodowym; współpracuje z wieloma osobami świata nauki i muzealnictwa; jest placówką pełniącą istotną funkcję w kształtowaniu świadomości społecznej o jednym z najtragiczniejszych kataklizmów w historii ludzkości.

Muzeum II Wojny Światowej nigdy nie będzie się godzić na mówienie nieprawdy, obrazę intensywnie pracującego zespołu oraz manipulacje, których dopuszcza się p. E. Flieger – te zostały szczegółowo opisane w dołączonym do niniejszego oświadczenia rozszerzeniu.

Dziennikarka Estera Flieger – zgodnie z prawem prasowym – ponosi odpowiedzialność prawną za publikowanie nieprawdziwych lub/i nieścisłych treści, które szkalują lub mogą naruszać dobre imię MKiDN oraz zespołu MIIWŚ. Nie godząc się na brak rzetelności oraz naruszenia dobrego imienia pracowników Muzeum i samej placówki, w nawiązaniu do powyższych treści Muzeum II Wojny Światowej informuje, że wystąpi z wnioskiem o sprostowanie publikacji, a także rozważa podjęcie dalej idących kroków prawnych – łącznie z pozwem przeciwko p. Esterze Flieger o ochronę dóbr osobistych i zadośćuczynienie za wyrządzone szkody reputacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Do oświadczenia dołącza się:

– rozszerzenie oświadczenia;
– raport za 2017 r.;