Przejdź do treści

Międzynarodowa konferencja historyczna w Waszyngtonie

12/11/2019 - 13:47
źródło: ipoland.org

W dniach 18-20 listopada br. w National Press Club w Waszyngtonie odbędzie się konferencja Poland First to Fight mającą na celu upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 


Wydarzenie jest owocem współpracy z polskimi historykami mającym na celu pokazać Amerykanom los Polski w czasie wojny, jej konsekwencje oraz szerszy kontekst geopolityczny. Grupami docelowymi są obok historyków, archiwistów i muzealników, oczywiście dziennikarze, ale także politycy, asystenci kongresmenów, pracownicy stanowych departamentów edukacji czy ludzie z branży filmowej oraz wydawcy. 


Przewodniczącym rady programowej jest profesor Marek Kornat z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu im. Karydnała Wyszyńskiego w Warszawie. Członkami rady są historycy tej rangi jak profesor Andrzej Nowak, profesor Wojciech Roszkowski, profesor Tadeusz Wolsza (jeden z najwybitniejszych ekspertów w zakresie zbrodni katyńskiej, członek Rady Programowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), a także dr Wojciech Kozłowski dyrektor Instytutu Pileckiego.
W trakcie konferencji goście będą mieli okazję poznać realną sytuację, w jakiej znalazła się Polska w trakcie wojny, wkład naszego kraju w zwycięstwo aliantów nad Trzecią Rzeszą (Enigma, polskie dywizjony lotnicze w Anglii, gen. Maczek), ale też niezwykły heroizm i tragedię Polaków biorących udział w Powstaniu Warszawskim, pracowników przymusowi, czy też bliżej poznać sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego. 


Drugiego dnia konferencji prelegentem będzie zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG i przedstawi odczyt Poles and Jews under German occupation. Gross’s thesis reconsidered.

Strona organizatora: https://ipoland.org/