„Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.” – wernisaż wystawy fotograficznej w M2WŚ

„Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.” – wernisaż wystawy fotograficznej w M2WŚ

7 lipca br. o godz. 13.00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.”.


Ekspozycja obejmuje 40 fotografii pochodzących zarówno z Narodowego Archiwum Meksyku, jak i polskiej instytucji – Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wystawa ukazuje wizytę generała Sikorskiego w Meksyku w 1942 r., czyli jedno z najistotniejszych wydarzeń w historii relacji między oboma krajami, które przyczyniło się do przyjęcia polskich uchodźców i utworzenia obozu Santa Rosa w okolicach León w Guanajuato. Santa Rosa stało się bezpieczną przystanią dla 1453 polskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, którzy w latach 1943–1947 znaleźli tam schronienie i szansę na nowe życie.


Wystawa powstała z inicjatywy Ambasady Meksyku w Polsce, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku.


Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentacja specjalnego eksponatu związanego z historią polskich uchodźców, którzy w czasie II wojny światowej odnaleźli schronienie w Meksyku. 


Planowane wydarzenie jest efektem współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Ambasadą Meksyku w Polsce. 

 

Wystawa będzie dostępna w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od 7 lipca do 4 sierpnia, na poziomie –2.