Koncert "SKARBY POLSKIE"

Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie muzycznym pop-oratorium "SKARBY POLSKIE", którego transmisja na antenach TVP rozpocznie się prosto z sali konferencyjnej #M2WŚ w Gdańsku o godz. 20:00.
Oratorium nawiązuje do znaczących wydarzeń z tysiącletniej historii Polski. „Skarby Polskie” powstały, aby przywrócić dumę ze wspaniałych dokonań wybitnych Polek i Polaków.

„Skarby Polskie”  powstały, aby przywrócić dumę ze wspaniałych dokonań wybitnych Polek i Polaków.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera działania związane z krzewieniem tradycji narodowej. Upamiętnia osoby, które zapisały się w historii naszego narodu i świata.  Nasze Oratorium pobudzi serca Polaków i stanie się pretekstem do promocji polskości i patriotyzmu.

„Skarby Polskie” to trzecie oratorium przygotowane przez kompozytora Marcina Nierubca  i autora tekstów Andrzeja Spikera.  Poprzednie dwa: „Wschód Zachodu” i „Tak Trzeba” dotyczyły głównie historii Gdańska i Pomorza.  Tym razem tematyka pieśni dotyczy postaci z historii całej Polski.

Koncert premierowy będzie początkiem cyklu koncertów odbywających się w różnych miejscach Polski, związanych z bohaterami narodowymi opisanymi w oratorium .

Pieśni staną się również pretekstem i ilustracją muzyczną do cyklicznych audycji radiowych i telewizyjnych , związanych z ważnymi dla naszego narodu datami.

TWÓRCY:

Kompozytorem wszystkich utworów składających się na pop-oratorium „Wschód Zachodu” jest Marcin Nierubiec.  Jego kompozycje znajdują się w repertuarze takich artystów jak:  Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Krzysztof Kiljański, Michał Bajor.

W 2010 roku skomponowana przez niego  piosenka "Legenda" –  w wykonaniu Marcina Mrozińskiego – wygrała Krajowy Finał Eurowizji. Komponuje również muzyką filmową ("Proste pragnienia",  reż. Marka Stacharskiego), muzykę teatralną, piosenki dla dzieci oraz muzykę do filmów dokumentalnych.

Autorem słów, podobnie jak w przypadku oratoriów: „Wschód Zachodu” i „Tak Trzeba”, jest Antoni Andrzej Czerski.

Aranżację utworów przygotowali Paulina Sadło i Kamil Cieślik z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

WYKONAWCY:

Zespół : Baltic Youth Collective pod dyrekcją Sylwii Janiak- Kobylińskiej.

Poszczególne pieśni i piosenki wykonywać będą: Kasia Dereń, Grzegorz Wilk, Filip Lato, Jula, Mateusz Ziółko.

PARTNERZY WYDARZENIA:

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, ENERGA, Radio Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Pomorski, Totalizator Sportowy.