Przejdź do treści

KINOHISTORIA: POKAZ FILMU "O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH" + PRELEKCJA

26/11/2019 - 15:45
KINOHISTORIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego cyklu filmowego Kinohistoria, w ramach którego prezentujemy filmy o tematyce historycznej, łącząc projekcje z dyskusjami i wykładami. W piątkowe popołudnie, 6 grudnia o godzinie 17.30, na naszym ekranie pokażemy dokument „O zwierzętach i ludziach” (reż. Łukasz Czajka) pokazujący, jak w obliczu wojennej rzeczywistości splatały się losy człowieka i zwierząt. Film opowiada o małżeństwie Jana i Antoniny Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej, narażając życie, ukrywali w opuszczonych zakamarkach warszawskiego zoo ludzi – głównie Żydów i żołnierzy Armii Krajowej. Projekcję uzupełni wygłoszona przed filmem prelekcja filmoznawcy i wykładowcy na Uniwersytecie Gdańskim, dra Bartosza Filipa. 

Wstęp: 10 zł.

Bilety w sprzedaży od 3 grudnia 2019 r. w kasach Muzeum II Wojny Światowej oraz na stronie internetowej: https://bilety.muzeum1939.pl/

 


O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH 
Reż. Łukasz Czajka, 70 min, 2019, Polska, dokumentalny

Dokument o Janie i Antoninie Żabińskich to pasjonująca historia człowieczeństwa, które nie ma ceny i nie domaga się uznania. Celem ogrodów zoologicznych jest ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Tę funkcję w przewrotny sposób realizowało w czasie II wojny światowej warszawskie zoo. Po jej wybuchu naziści część zwierząt zabili, a inne wywieźli do Rzeszy. Opuszczone stajenki, budki i woliery w zoo zajął gatunek najbardziej zagrożony podczas działań wojennych, czyli człowiek. Byli to Żydzi uciekający przed niechybną śmiercią oraz żołnierze Armii Krajowej. Ukrywali się w opuszczonych stajenkach, budkach, ptasich wolierach oraz w domu Jana Żabińskiego, ówczesnego dyrektora zoo. Schronienie, czasami na dzień, rzadziej na wiele miesięcy, znalazło w sumie kilkaset osób. Dokładnej liczby nikt nie zna. W filmie, dzięki metaforom wyzyskującym ujęcia ze zwierzętami, wykorzystaniu bogatych archiwaliów oraz wywiadów z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń, podjęto próbę opowiedzenia tej nieprawdopodobnej historii.

Film przybliża historię z jednej strony znaną, zekranizowaną przecież w filmie „Azyl” Niki Caro, ale na tyle wyjątkową, że zasługującą na ponowne opowiedzenie, tym razem w formie dokumentalnej. Łukasz Czajka utkał historię małżeństwa Żabińskich – długoletnich opiekunów warszawskiego zoo – z bogatych archiwaliów i wspomnień żyjących świadków wydarzeń. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy zrozumieć wojenny lęk i heroizm pary. W filmie Czajki ich bohaterstwo – tak przecież niezwykłe – wydaje się czymś zupełnie zwyczajnym. Wydaje się, że Żabińscy polubiliby ten obraz samych siebie – pozbawiony patriotycznych tromtadracji, wzniosłych słów i efektownych uproszczeń. Bo „O zwierzętach i ludziach” jest opowieścią nie tyle o heroizmie, ile o człowieczeństwie, którego heroizm jest zaledwie częścią.

 

Sala kinowa licząca 115 miejsc oraz kasy biletowe znajdują się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.