Katalog wystawy stałej

Sercem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię ponad 6 tys. m², co czyni ją jedną z największych wystaw narracyjnych na świecie. Zlokalizowana 14 metrów pod ziemią tworzy opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Narracja w tej niespotykanej kompozycji przestrzennej skupiona jest wokół 3000 eksponatów i 260 stanowisk multimedialnych.

Zanim jeszcze pierwsi odwiedzający przekroczyli próg nowego muzeum został przygotowany katalog wystawy. Autorami bogato ilustrowanej publikacji są Rafał Wnuk, Paweł Machcewicz, Oliwia Gałka–Olejko i Łukasz Jasiński we współpracy z Janem Danilukiem. Odzwierciedla on zawartość i przesłanie unikalnego w skali kraju i świata muzeum.

W kwietniu 2017 r., po odwołaniu z funkcji autorów wystawy, publikacja została wycofana ze sprzedaży. Na długie lata została zamknięta w muzealnym magazynie, stając się „półkownikiem”. W 2020 r. prawie 8 tysięcy egzemplarzy katalogu zniknęło bez śladu. W tej sytuacji zmuszeni jesteśmy zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Mamy nadzieję, że sprawa ta zostanie dokładnie zbadana i wyjaśniona, zaś winni poniosą konsekwencje.

Wracając do dobrych muzealnych praktyk, po latach przygotowujemy odświeżoną wersję katalogu wystawy głównej. Niebawem trafi on w ręce licznych gości MIIWŚ. Zależy nam, aby wszyscy odwiedzający mogli zapoznać się z wizją i przesłaniem ekspozycji. Już w sierpniu goście MIIWŚ będą mogli opuścić muzeum nie tylko z wrażeniami z wystawy, ale również z niedostępnym przez siedem lat wydawnictwem.

Do zobaczenia w gościnnych murach MIIWŚ!